Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Încheierea contractului înainte de termen și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Încheierea contractului înainte de termen și restituirea garanției

Bună ziua! Am încheiat un contract de închiriere pe perioada de un 1 an, dar doresc denunțarea unilaterală a acestuia înainte de termenul de 1 an. În contract este prevăzut faptul că la încetarea/rezilierea contractului mi se va restitui garanția, însă proprietarul neagă acest fapt și solicită păstrarea garanției și plata a unei chirii deoarece nu am îndeplinit termenul de preaviz de 30 zile.
Probabil acest aspect din codul civil este invocat de către proprietar: În cazul unui contract de închiriere pe durată determinată, chiriașul poate denunța unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puțin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată de lege ca fiind nescrisă.
Cum sugerați să procedez? Îmi poate fi favorabilă acțiunea în instanță? Mulțumesc pentru atenție.

DrMed, utilizator
Depinde despre ce suma e vorba, dvs apreciați dacă rentează angajarea unui av ,,dacă nu angajați credeți ca va descurcați cu motivarea în fapt,în drept,redactarea acțiunii,interpretarea clauzelor contractuale etc.Daca e vorba de 3-400 euro nu prea se merita nici pt avocat nici pt dvs dacă e vorba de mai mult atunci ar renta.Puteti începe cu o notificare către proprietar ,ulterior ,o consultatie pt redactarea acțiunii în acest fel costurile pt dvs ar fi minime și șansele ceva mai mari ..Succes!