avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incepand 1 ian 2021 , salariatii care au copii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incepand 1 ian 2021 , salariatii care au copii inscrisi la ...

incepand cu 1 ian 2021 , salariatii care au copii inscrisi la o unitate de invatamant timpuriu , pot beneficia de decontarea pana la 1500 ron .
Dupa 1 ian 2023 , se considera venit si se impoziteaza la salariat?
Ultima modificare: Joi, 20 Aprilie 2023
octav1ostef, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:07, 21 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
art.76 C.fisc.
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
....
x) sumele plătite de angajator pentru educația timpurie a copiilor angajaților;
....
Înțeleg ca a fost emisa o ord în dec 2022 care amână aplicarea acordării a 1500 lei cu scutire de impozit ptr copiii de la grădinițe?

Cornel Vasile a scris:

art.76 C.fisc.
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
....
x) sumele plătite de angajator pentru educația timpurie a copiilor angajaților;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare gradinita - legea nr. 296/2020 Iulian_2021 Iulian_2021 Buna ziua, Copilul a implinit 6 ani in Ianuarie 2021, este inca la gradinita, as dori sa stiu daca beneficiaza de decontarea cheltuielilor cu educația ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o nelamurire privind modificarea codului fiscal ... cristina.reff cristina.reff Buna ziua, Am o nelamurire privind modificarea codului fiscal - respectiv salariaţii ce au copii înscrişi într-o unitate de învăţământ timpurie ... (vezi toată discuția)
Lega 239/2020 privind cheltuielile cu educatia timpurie AdinaPila AdinaPila Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la aplicarea legii nr 239/2020. As dori sa stiu cum anume se acorda de catre angajator suma de 1500 ... (vezi toată discuția)