Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incepand 1 ian 2021 , salariatii care au copii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incepand 1 ian 2021 , salariatii care au copii inscrisi la ...

incepand cu 1 ian 2021 , salariatii care au copii inscrisi la o unitate de invatamant timpuriu , pot beneficia de decontarea pana la 1500 ron .
Dupa 1 ian 2023 , se considera venit si se impoziteaza la salariat?
octav1ostef, utilizator
art.76 C.fisc.
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
....
x) sumele plătite de angajator pentru educația timpurie a copiilor angajaților;
....
Înțeleg ca a fost emisa o ord în dec 2022 care amână aplicarea acordării a 1500 lei cu scutire de impozit ptr copiii de la grădinițe?

Cornel Vasile a scris:

art.76 C.fisc.
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
....
x) sumele plătite de angajator pentru educația timpurie a copiilor angajaților;
....