Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara La noi în bloc e o situație dificila. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara La noi în bloc e o situație dificila. Suntem asociație ...

Bună seara
La noi în bloc e o situație dificila.
Suntem asociație de proprietari, eu ca proprietar al unui apartament am sesizat câteva nereguli vizavi de președinta de bloc.
Cum trebuie sa procedez ca să o demit de la conducere.
Am începu prin a convoca o ședința cu proprietari apartamentelor. Am afișat pe avizier un convocator care îl mențin 11 zile, timp în care instintez verbal toți proprietari și ii pun sa semneze ca au luat la cunoștință data și ora la care am convocat ședință. Este bine cum am procedat.?ce urmează?
Organizati o AG, pentru demiterea presedintelui de asociatie.

Articolul 47
(3) Adunarea generală ordinară se convoacă de către:
a) președintele asociației de proprietari sau comitetul executiv;
b) cel puțin 20% din numărul proprietarilor membri ai asociației de proprietari.
(4) Proprietarii sunt anunțați, prin afișare la avizier și pe bază de tabel nominal convocator sau, în cazul proprietarilor care nu au fost anunțați, pe baza tabelului nominal convocator, prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire, asupra oricărei adunări generale a asociației de proprietari, cu cel puțin 10 zile înainte de data stabilită, inclusiv cu privire la ordinea de zi a adunării generale, cu excepția adunărilor generale extraordinare sau a adunărilor generale reconvocate care se pot convoca, în condițiile prevăzute la alin. (3), cu cel puțin 3 zile înainte de data stabilită.
(5) Propunerea de ordine de zi a adunării generale, semnată de președinte, membrii comitetului executiv și de cenzor/comisia de cenzori, se aprobă și se completează prin hotărâre a adunării generale.
[ link extern ]
Studiati si articolele urmatoare din legea asociatiilor de proprietari. Luati in calcul, pentru a nu lungi treaba si pasul urmator, sa fie numit un alt presedinte de asociatie. Demolati, dar ce puneti in loc ?
Bună dimineața, sa intaleg ca eu ca și proprietar nu am voie sa convoc ședință? Nu avem comitet executiv, este în comitet doar o persoana care nu locuiește în tara și a ost trecuta în comisie abuziv de doamna președinta.
Cum rezolv situația?
Este extrem de clar faptul că articolul 47 alineatul 3 din Legea nr. 196/2018 impune ca orice Adunare Generală Ordinară să poată fi convocată DOAR DE CĂTRE 20 % DIN TOTALUL MEMBRILOR ASOCIAȚI, doar acei proprietari care figurează ca membri semnatari în Acordul de Asociere aflat în copie la Judecătoria locală - nu au dreptul legal de convocare și de vot (nici dreptul de a candida) simplii proprietari, CARE NU AU ADERAT CA ȘI MEMBRI AI ASOCIAȚIEI.
Inclusiv articolul 48 alineatul 3 din Legea nr. 196/2018 impune ca la orice Adunare Generală să fie convocați DOAR MEMBRII ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI - doar aceștia au dreptul de a vota, conform art. 27.
Articolul 47. (3) Adunarea Generală Ordinară se convoacă de către: (...) b) cel puțin 20% din numărul proprietarilor MEMBRI AI ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI.
Articolul 48. (3) La Adunarea Generală Reconvocată HOTĂRÂRILE POT FI ADOPTATE (doar) DACĂ EXISTĂ DOVADA CĂ TOȚI MEMBRII ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI AU FOST CONVOCAȚI PE BAZĂ DE TABEL CONVOCATOR sau prin Poștă cu Scrisoare Recomandată, cu Conținut Declarat și Confirmare de Primire, ȘI prin afișare la Avizier (...).

latka a scris:

Organizați o A.G, pentru demiterea președintelui de Asociație.

Articolul 47. (3) Adunarea Generală Ordinară se convoacă de către:
a) președintele asociației de proprietari sau comitetul executiv;
b) cel puțin 20% din numărul proprietarilor MEMBRI ai Asociației de Proprietari.
(4) Proprietarii sunt anunțați, prin afișare la avizier și pe bază de tabel nominal convocator sau, în cazul proprietarilor care nu au fost anunțați, pe baza tabelului nominal convocator, prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire, asupra oricărei adunări generale a asociației de proprietari, cu cel puțin 10 zile înainte de data stabilită, inclusiv cu privire la ordinea de zi a adunării generale, cu excepția adunărilor generale extraordinare sau a adunărilor generale reconvocate care se pot convoca, în condițiile prevăzute la alin. (3), cu cel puțin 3 zile înainte de data stabilită.
(5) Propunerea de ordine de zi a adunării generale, semnată de președinte, membrii comitetului executiv și de cenzor/comisia de cenzori, se aprobă și se completează prin hotărâre a adunării generale.
[ link extern ]
Studiați și articolele următoare din legea asociațiilor de proprietari. Luați în calcul, pentru a nu lungi treaba și pasul următor, sa fie numit un alt președinte de asociație. Demolați, dar ce puneți în loc ?

doris2001, utilizator
@Lanit
Normal ca nu aveti voie sa convocati de unul singur o sedinta. V-a raspuns clar @LATKA.
Ganditi-va ca fiecare se trezeste cand vrea si pune un anunt de sedinta.
Dar de curiozitate ce nereguli grave ati sesizat?
Mai este convocatorul dv jos la avizier?

@Doris 2001
Dv aveti un raspuns standard pe care il folositi in discutii care au legatura cu adunare a generala?
ca vad ca si aici e la fel.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Situație clara
Doamna președinta de bloc schimba administratori după bunul ei plac(citez"daca nu faci tabelul de cheltuieli cum zic eu te dau afara")
Nereguli vizavi de o anumita suma de bani care nu o poate justifica, a scos bani de la CEC și nu se mai știe nimic de ei
Se cearta cu toți vecini
Nu are comitet executiv (toți care au fost si_au dat demisia)
Cine sa convoace ședință?
Vecinilor le e teama de ea
Ianit, utilizator