Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, mă poate ajuta cineva cu o informație pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, mă poate ajuta cineva cu o informație pe codul muncii ...

Buna ziua mă poate ajuta cineva cu o informație de ex un avocat specializat pe codul muncii ? Ce alte drepturi mai au angajați chiar daca nu sunt trecute în contractul colectiv de muncă ? Dar care sa respecte legea in caz că vreau sa dau firma in judecata m ar ajuta o lista exacta cu legile articole tot că în contract sunt trecute maxim 4..5 atât va mulțumesc și aici mă refer și la discriminare salarială , avansare , statut demnitate va rog frumos . O zi buna
Depinde ce va intereseaza sa stiti ... legile pentru sectorul privat sunt generale si nu speciale.
In domeniul privat mă interesează ce alte drepturi mai am care nu sunt trecute în contract și de care pot beneficia conform legii și va scriu ce scrie la mine in contract
Salariatul are in principal următoarele drepturi
a) dreptul la salarizare pentru munca depusă
b) dreptul la repaus zilnic și săptămânal
c ) dreptul la concediu de odihnă și săptămânal
d) dreptul la egalitate de șanse și de tratament
e) dreptul la securitate și sănătate în muncă
f) dreptul la acces la informare profesională
g) dreptul la demnitate in muncă
h) dreptul la informare și consultare
i) dreptul de a lua parte la determinarea și ameliorarea condițiilor de muncă și a mediului de munca
J) dreptul la protecție în caz de concediere
k ) dreptul la negociere colectivă și individuală
l ) dreptul de a participa la acțiuni colective
m ) dreptul de a constitui sau de aderare la un sindicat
n ) alte drepturi drepturi prevăzute de lege sau de contractul colectiv aplicabil
M ar interesa care sunt celelalte drepturi prevăzute de lege care nu sunt trecute în. Ontract și pot beneficia de ele care sunt exact lege , art și dacă mă mai puteți ajuta cu o informație mai exact la punctele de mai sus in contract ce spune legea exact punctul d,. e,. g ,. i,. k ,. Și în special la punctul ,n ? Va mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Depinde ce va intereseaza sa stiti ... legile pentru sectorul privat sunt generale si nu speciale.

1. Angajații au dreptul la egalitate de tratament în ceea ce privește recrutarea, condițiile de muncă, promovarea, remunerarea, accesul la formare profesională, pensiile ocupaționale și concedierea
legea nr. 202 din 19 aprilie 2002 privind egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați
[ link extern ]

2. Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
art.175 C.mun.
[ link extern ]

legea 319/2006
[ link extern ]

3. Directiva Consiliului European 89/391 stabileste obligatia tuturor angajatorilor de a asigura pentru angajatii lor conditii de munca sigure. Acest lucru presupune obligatia de a lua masuri care sa previna desfasurarea la locul de munca, din partea celorlalti angajati sau a persoanelor cu functii de conducere, a unor acte sau fapte de izolare, de hartuire, respectiv de excludere de la indeplinirea normala a activitatii.

Protectia salariatului reprezinta un principiu fundamental al dreptului muncii, dreptul la demnitatea in munca fiind garantat prin Constitutia tarii, art.441
[ link extern ] /

4. Consiliul Europei - Carta Socială europeană revizuită din 03.05.1996
Art. 22 Dreptul de a lua parte la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncă şi a mediului de muncă

În vederea asigurării exercitării efective a dreptului lucrătorilor de a lua parte la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncă şi a mediului de muncă în întreprindere, părţile se angajează să ia sau să promoveze măsuri care să permită lucrătorilor sau reprezentanţilor acestora, în conformitate cu legislaţia şi practica naţionale, să contribuie:
a) la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncă, de organizare a muncii şi a mediului de muncă;
....
Vedeti si
[ link extern ]

5. Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene
Art. 28 - Dreptul de negociere și de acțiune colectivă
Lucrătorii și angajatorii sau organizațiile lor au dreptul, în conformitate cu dreptul Uniunii și cu legislațiile și practicile naționale, de a negocia și de a încheia convenții colective la nivelurile corespunzătoare și de a recurge, în caz de conflicte de interese, la acțiuni colective pentru apărarea intereselor lor, inclusiv la greva.

Negocierea colectivă este obligatorie la nivelul unităților care au cel puțin 10 angajați/lucrători, precum și la nivel de sector de negociere colectivă.

6. alte drepturi drepturi prevăzute de lege sau de contractul colectiv aplicabil
- dreptul la somaj, in conditiile legii;
- dreptul la zile libere plătite în cazul unor evenimente familiale deosebite, stabilite prin lege (sector public) , prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
- dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului;
- dreptul la stimulent de insertie;
- dreptul la greva;
- dreptul de a absenta de la locul de muncă în situaţii neprevăzute, determinate de o situaţie de urgenţă familială cauzată de boală sau de accident, care fac indispensabilă prezenţa imediată a salariatului, în condiţiile informării prealabile a angajatorului şi cu recuperarea perioadei absentate până la acoperirea integrală a duratei normale a programului de lucru a salariatului.(maxim 10 zile lucrătoare într-un an calendaristic.);
- dreptul acordarii concediului de îngrijitor salariatului în vederea oferirii de către acesta de îngrijire sau sprijin personal unei rude sau unei persoane care locuieşte în aceeaşi gospodărie cu salariatul şi care are nevoie de îngrijire sau sprijin ca urmare a unei probleme medicale grave, cu o durată de 5 zile lucrătoare într-un an calendaristic, la solicitarea scrisă a salariatului;
etc.
Bună ziua va mulțumesc pentru răspuns detaliat îmi este de mare ajutor dar mai am o rugăminte la dumneavoastră dacă puteți ajuta am intrat pe link urile respective dar nu le pot descărca in format doc.pdf îmi trebuie urgent daca va las o adresă de email mă puteți ajuta sa mi le trimiteți va rog frumos

Cornel Vasile a scris:

1. Angajații au dreptul la egalitate de tratament în ceea ce privește recrutarea, condițiile de muncă, promovarea, remunerarea, accesul la formare profesională, pensiile ocupaționale și concedierea
legea nr. 202 din 19 aprilie 2002 privind egalitatea de șanse și de tratament între femei și bărbați
[ link extern ]

2. Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
art.175 C.mun.
[ link extern ]

legea 319/2006
[ link extern ]

3. Directiva Consiliului European 89/391 stabileste obligatia tuturor angajatorilor de a asigura pentru angajatii lor conditii de munca sigure. Acest lucru presupune obligatia de a lua masuri care sa previna desfasurarea la locul de munca, din partea celorlalti angajati sau a persoanelor cu functii de conducere, a unor acte sau fapte de izolare, de hartuire, respectiv de excludere de la indeplinirea normala a activitatii.

Protectia salariatului reprezinta un principiu fundamental al dreptului muncii, dreptul la demnitatea in munca fiind garantat prin Constitutia tarii, art.441
[ link extern ] /

4. Consiliul Europei - Carta Socială europeană revizuită din 03.05.1996
Art. 22 Dreptul de a lua parte la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncă şi a mediului de muncă

În vederea asigurării exercitării efective a dreptului lucrătorilor de a lua parte la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncă şi a mediului de muncă în întreprindere, părţile se angajează să ia sau să promoveze măsuri care să permită lucrătorilor sau reprezentanţilor acestora, în conformitate cu legislaţia şi practica naţionale, să contribuie:
a) la determinarea şi ameliorarea condiţiilor de muncă, de organizare a muncii şi a mediului de muncă;
....
Vedeti si
[ link extern ]

5. Carta drepturilor fundamentale a Uniunii Europene
Art. 28 - Dreptul de negociere și de acțiune colectivă
Lucrătorii și angajatorii sau organizațiile lor au dreptul, în conformitate cu dreptul Uniunii și cu legislațiile și practicile naționale, de a negocia și de a încheia convenții colective la nivelurile corespunzătoare și de a recurge, în caz de conflicte de interese, la acțiuni colective pentru apărarea intereselor lor, inclusiv la greva.

Negocierea colectivă este obligatorie la nivelul unităților care au cel puțin 10 angajați/lucrători, precum și la nivel de sector de negociere colectivă.

6. alte drepturi drepturi prevăzute de lege sau de contractul colectiv aplicabil
- dreptul la somaj, in conditiile legii;
- dreptul la zile libere plătite în cazul unor evenimente familiale deosebite, stabilite prin lege (sector public) , prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
- dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului;
- dreptul la stimulent de insertie;
- dreptul la greva;
- dreptul de a absenta de la locul de muncă în situaţii neprevăzute, determinate de o situaţie de urgenţă familială cauzată de boală sau de accident, care fac indispensabilă prezenţa imediată a salariatului, în condiţiile informării prealabile a angajatorului şi cu recuperarea perioadei absentate până la acoperirea integrală a duratei normale a programului de lucru a salariatului.(maxim 10 zile lucrătoare într-un an calendaristic.);
- dreptul acordarii concediului de îngrijitor salariatului în vederea oferirii de către acesta de îngrijire sau sprijin personal unei rude sau unei persoane care locuieşte în aceeaşi gospodărie cu salariatul şi care are nevoie de îngrijire sau sprijin ca urmare a unei probleme medicale grave, cu o durată de 5 zile lucrătoare într-un an calendaristic, la solicitarea scrisă a salariatului;
etc.

Lasati adresa de email.