Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. O unitate cu caracter sezonier are 5 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. O unitate cu caracter sezonier are 5 salariati permanenti ...

Buna ziua.O unitate cu caracter sezonier, are 5 salariati permanenti iar restul pina la 30 sau 40 sunt sezonieri, pina pe 01.10. Este oblicatoriu CCM sau initiere CCM? Initierea se face la 45 zile de la data expirarii primei initieri?
Pentru mai multe puncte de lucru cum procedam?
Multumesc
Este obligatorie negocierea. Negocierea colectivă este obligatorie la nivelul unităților care au cel puțin 10 angajați/lucrători, precum și la nivel de sector de negociere colectivă.

În termen de 5 zile calendaristice de la data declanșării procedurilor de negociere , angajatorul sau organizația patronală are obligația să convoace toate părțile îndreptățite în vederea negocierii contractului colectiv de muncă