Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Am și eu nevoie de ajutorul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Am și eu nevoie de ajutorul dumneavoastră.Eu din anul 2011 nu mai locuiesc ...

Bună
Am și eu o problemă.
Eu din anul 2011 nu mai locuiesc cu primul meu soț. După doi ani am cunoscut alt bărbat care ulterior a devenit soțul meu. In anul 2013 noi am avut un copil care sa născut în străinătate. Când am fost la ambasada pentru a face certificat de naștere copilului nu am putut pentru că divorțul de primul soț a avut loc în anul 2015 in Romania,deci teoretic eu eram încă căsătorită cu primul soț când sa născut copilul. Precizez că copilul are numele de familie al tatălui biologic. La ambasada mi-au spus că trebuie să fac tăgada paternității. Este obligatoriu să fac tăgada paternității sau se poate rezolva doar cu o declarație în fața unui notar din partea primului soț cum că copilul născut în anul 2013 nu este al lui.
Va mulțumesc.
Numai prin proces de tagada de paternitate in instanta.
Numai cu tagada in instanta, cu test de paternitate si apoi se constata prin hotarare ca fostul sot nu este tatal copilului asa cum prezuma legea.

Imediat dupa ce ramane definitiva aceasta hotarare, tatal biologic poate face declaratie de recunoastere a minorului si i se elibereaza un nou certificat de nastere cu filiatia corect stabilita.