Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot sa il decad din drepturile parintesti pe tatal ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot sa il decad din drepturile parintesti pe tatal copilului ...

Cum pot sa il decad din drepturile parintesti pe tatal copilului meu care isi neglijeaza copilul acasa, dar si cat am stat internate in spital refuzand sa vorbeasca cu mine, sa fie la curent cu starea ei de sanatate si sa imi aduca lucrurile necesare. Mentionez si faptul ca consuma alcool zilnic si ma lasa singura cu copilul noaptea. Ulterior am descoperit si faptul ca el cauta sa mearga la diverse dame de companie si saloane de masaj erotic cautand tot felul de fantezii dubioase. Este un comportament abuziv pentru copil. Va rog ajutor!
Buna ziua,
Pentru a putea fi decazut din drepturile parintesti trebuie sa faceti sesizare la politie, parchet, Autoritatea tutelara.
Sunt rare cazurile in care un parinte este decazut din drepturile parintesti. Trebuie sa dovediti ca parintele respectiv este violent cu copilul, ca il supune la tratamente rele (bătăi, intoxicatii, sechestrari, trafic de persoane, etc.).
Vă sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat pentru a identifica calea cea mai corecta, legal, de urmat, in raport de situatia concreta.
Ce scrieți dvs sunt motive de divort, doamna.
La divort, instanta se pronunța și in privinta modului in care veti exercita autoritatea parinteasca.
gi-jane2, moderator
Nu decăderea va trebuie ci divorțul.si o eventuala exercitare exclusiva a autorității părintești.Faptul ca merge la dame nu inseamna ca abuzează copilul, abuzează eventual sentimentele dvs și.aveti ca remediu divorțul..
nu, nu puteti! doar dgaspc-ul poate cere decaderea din drepturile parintesti! divortati
Cum au zis și colegii, s-ar părea că aveți un caz de divorț. Pentru asta, sunteți căsătorită cu tatăl copilului? Dacă nu, puteți să vă separați de concubin și, în lipsa unei înțelegeri cu privire la creșterea copilului, să sesizați instanța de judecată pentru stabilirea domiciliului acestuia, a pensiei de întreținere, a custodiei comune sau exclusive ș.a.m.d.