Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie drept la actiune in constatarea nulitatii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie drept la actiune in constatarea nulitatii absolute a contractului de intretinere.

Care este termenul de prescriptie a dreptului de a solicita instantei sa constate nulitatea absoluta a unui contract de intretinere autentificat la notar? Precizez ca prin contract, in schimbul intretinerii, s-au instrainat bunuri imobile (teren si constructii).Cu multumiri.
Nulitatea absoluta este imprescriptibila, doar cea relativa este prescriptibila
zic ca termenul special prevazut in legea 7/1996, si anume de trei ani.
contractul este intabulat in CF?
Nu este intabulat.Si prin el s-au instrainat bunuri imobile care nu-i apartin intretinutei, adica nu le avea nici in proprietate, nici in posesie, iar cel ce doreste sa invoce nulitatea este proprietarul imobilului si nu a stiut de existenta contractului decât peste vreo 3 ani (2006). Si a mai formulat o data o actiune, dar s-a suspendat cauza pe lipsa nejustificata, apoi s-a perimat.
prevederea respectiva se referea la actele inscrise in Cf.
in cazul asta e imprescriptibila
Actiunea in constarea si pronuntarea nulitatii absoluta poate fi ceruta de orice persoana care justifica un interes , fara conditonare in ceea ce priveste timpul
(poate fi adusa in discutie chiar de catre instanta de judecata , din oficiu )

N-are nicio relevanta inscrierea in cartea funciara.
Care e motivul de nulitate pe care l-ati invoca ?