avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatie preparare remedii naturiste?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatie preparare remedii naturiste?

Buna ziua, am firma cu prestare servicii online si as dori sa adaug la ea prepararea unor remedii naturiste (remedii florale Bach) acasa si expedierea la clienti - oare de ce autorizatii am nevoie? Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 18 Mai 2023
Diana.ale, utilizator
Cel mai recent răspuns: Diana.ale , utilizator 09:42, 25 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

În primul rând, trebuie să aveți înregistrat codul caen aferent activității pe care doriți să o desfășurați. Altfel, va trebui să procedați la completarea obiectului de activitate al societății.

În privința autorizațiilor, având în vedere că activitatea vizează prepararea plantelor, veți avea nevoie de autorizație de mediu, conform OUG 195/2005.
Ultima modificare: Joi, 18 Mai 2023
Gabriel Ciurea, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc!

Adaug codul CAEN 4791 pentru "comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet". Doar ca prepararea e astfel: remediile (solutiile) se cumpara gata preparate, se iau cateva picaturi (din unul sau mai multe sticle de remedii) si se dilueaza cu apa si alcool, atat (se prepara amestecuri). Deci nu prepar plante propriu zis. Conditii de igiena voi respecta evident. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns avand completarea asta - daca tot e nevoie de autorizatie de mediu?
Cu respect,
Diana

Gabriel Ciurea a scris:

Bună ziua,

În primul rând, trebuie să aveți înregistrat codul caen aferent activității pe care doriți să o desfășurați. Altfel, va trebui să procedați la completarea obiectului de activitate al societății.

În privința autorizațiilor, având în vedere că activitatea vizează prepararea plantelor, veți avea nevoie de autorizație de mediu, conform OUG 195/2005.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru codul CAEN 4791 nu aveți nevoie de autorizație de mediu.

Nu îmi dau seama, însă, dacă nu cumva activitatea descrisă de dvs. se încadrează la codul CAEN 2120: [ link extern ] .

Dacă nu este incident acest cod CAEN, atunci nu ați avea nevoie de o autorizație de mediu.
daca preparati trebuie sa declarati un cod pentru productie (produsul vandut difera de materiile prime). Nu stiu ce sunt aceste remedii, dar daca se inghit sunt fie farmaceutice fie suplimente alimentare. Contrar, pot fi dispozitive medicale sau produse cosmetice
Ultima modificare: Miercuri, 24 Mai 2023
adriandimitriu, utilizator
Am mai vorbit cu altii care fac asemenea remedii si nu e nevoie de autorizatie. Cod de productie - la ce va referiti? Sunt individuale pentru fiecare om, in functie de discutia pe care o am cu el (se amesteca mai multe remedii cata preparate cu apa si alcool), nu se pot inregistra ca produs static.

adriandimitriu a scris:

daca preparati trebuie sa declarati un cod pentru productie (produsul vandut difera de materiile prime). Nu stiu ce sunt aceste remedii, dar daca se inghit sunt fie farmaceutice fie suplimente alimentare. Contrar, pot fi dispozitive medicale sau produse cosmetice

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru productie de produs naturist? memosific memosific Ce cod CAEN sa aleg pentru productie de produs naturist (obtinut prin macerarea in apa a unor seminte) cu scop de vindecare afectiuni ale pielii?? Acest cod ... (vezi toată discuția)
Cod caen producere si vanzare produse naturiste Marius_Ang Marius_Ang As vrea sa sa vand prin intermediul unui magazin online produse naturiste. Pentru inceput am ales: • 4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, ... (vezi toată discuția)
Coduri caen pentru magazin de suplimente nutritive CatalinIoan CatalinIoan Buna ziua Doresc sa deschid un magazin de suplimente nutritive(proteine,aminoacizi,etc) si caut codurile caen necesare dar nu ma prea descurc :) Activitatea ... (vezi toată discuția)