Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Reluare activitate pfa suspendat din 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Reluare activitate pfa suspendat din 2018

Buna ziua !
As avea următoarea speța pentru care v-as cere părerea.
Exista un PFA înființat in anul 2015 pentru care ultima decizie de impunere este pentru anul 2017, emis de Anaf din oficiu, taxele stabilite prin aceasta decizie fiind achitate integral.
In anul 2018, luna Februarie , activitatea a fost suspendată.
După părerea Dvs. ce ar trebui sa fac din punct de vedere fiscal pentru a se putea relua activitatea ?

Mulțumesc !
george-neagu, moderator
Bună ziua,

ANAF a publicat un ghid cu privire la reluarea activității PFA-urilor după suspendare, îl puteți descărca accesând următorul link: [ link extern ]

În același timp, însă, este posibil ca reactivarea să nu se mai dispună întrucât este depășit termenul maxim pentru suspendarea activității unui PFA, conform art. 14 alin. (8) din OUG 44/2008: Întreruperea temporară a activității unei persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale sau întreprinderi familiale nu poate depăși 3 ani de la data înscrierii mențiunii în registrul comerțului și înștiințării organelor fiscale.