Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara. Vreau sa ma lamuriti in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara. Vreau sa ma lamuriti in urmatoarea problema.aveam ...

Buna seara. Vreau sa ma lamuriti in urmatoarea problema.aveam masina parcata..intr o parcare stradala ..strada cu prioritate. Vrand sa ies din parcare am pornit motorul am aprins luminile ,m am asigurat ..vrand sa ies cu spatele..prin spatele masinii mele
a trecut o masina de politie.am lasat masina sa treaca si am iesit din parcare.la 30 m ..m a oprit politistul din acea masina ,mi a cerut actele..mi a spus ca nu am acordat prioritate .mi a retinut permisul pentru 60 zile.si amenda de 870 lei.nu inteleg ce am facut..doar am iesit din parcare ..nu am avariat alta masina ..nu s a intamplat nimic.e vreo alta regula pentru iesirile din parcare ?.e legal ce a facut politistul?multumesc.
Isa Radu, utilizator
Depinde de ce manevra ati facut. daca politistul a fost nevoit sa va ocoleasca spatele masinii, sau sa puna frina, inseamna ca nu ati acordat prioritate.
"Articolul 6
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:
1. acordare a priorității - obligația oricărui participant la trafic de a nu își continua deplasarea sau de a nu efectua orice altă manevră, dacă prin acestea îi obliga pe ceilalți participanți la trafic care au prioritate de trecere să își modifice brusc direcția sau viteza de deplasare ori să oprească;"
[ link extern ]
Daca nu s-a intimplat asa si puteti proba, depuneti plingere contraventionala impotriva PV.
masina era pornita..ma asiguram ..eram pe avarie..cumva trebuia sa ies din locul de parcare...nu facusem nici o manevra..exista o camera ..am vazut azi.camera unde e plasata ...am facut si contestatie..intrebarea e daca pt asta trebuia sa imi suspende permisul 60 zile ..stiam ca daca avariam vreo masina s+ar fi intamplat asta..,,in fine..multumesc.
În privința articolului de sancționare, e corect. E vorba de 101 alin 3, nu mai țin minte litera, dar e vorba de neacordare prioritate.Aveti link, găsiți exact.

Contestatorul nu trebuie să dovedească nimic, poliția trebuie să facă proba faptei. Sigur, la probele poliției, dacă consideră necesar, acesta poate veni cu propriile probe. În cazul în speță, deoarece înțeleg că există o cameră în zonă, va fi vorba de analiza unor înregistrări. Altfel, dacă nu există alte probe, este cuvântul poliției contra cuvântului contestatorului, sancțiunea va fi anulată. După care, contestatorul, trebuie să facă plângere penală pentru abuz în serviciu. Obligatoriu! Numai așa putem pune stop abuzurilor.

latka a scris:

Depinde de ce manevra ati facut. daca politistul a fost nevoit sa va ocoleasca spatele masinii, sau sa puna frina, inseamna ca nu ati acordat prioritate.
"Articolul 6
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, expresiile și termenii de mai jos au următorul înțeles:
1. acordare a priorității - obligația oricărui participant la trafic de a nu își continua deplasarea sau de a nu efectua orice altă manevră, dacă prin acestea îi obliga pe ceilalți participanți la trafic care au prioritate de trecere să își modifice brusc direcția sau viteza de deplasare ori să oprească;"
[ link extern ]
Daca nu s-a intimplat asa si puteti proba, depuneti plingere contraventionala impotriva PV.

Tot nu ați răspuns dacă ați obstrucționat mașina poliției și nici dacă ați obligat sa schimbe brusc direcție de mers. E important! Pe de altă parte, daca v-ați fi răzgândit (ați fi uitat ceva in casa) și după aceea ați fi amânat deplașarea câteva ore, Poliția stătea la pândă? Când iese, când pleacă? Sa vă prindă? Se sancționează momentul! Rămâne să vă bazați pe camere. Altă șansă nu aveți.