avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa notariala minima succesiune teren arabil 1500 mp ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa notariala minima succesiune teren arabil 1500 mp in Otopeni

Buna ziua, as dori sa va intreb care este taxa notariala minima pentru succesiune pentru un teren de 1500 mp in orasul Topeni care figureza ca teren arabil? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CST1976 , utilizator 16:43, 30 Mai 2023
Cred ca v-ati referit la orașul Otopeni.
Căutați aici valoarea terenului, potrivit expertizei notariale pe București și județul Ilfov.
[ link extern ] /
PS: are cam 800 de pagini.

Și după ce va stabiliți valoarea terenului, aveți aici calculatorul de taxe notariale
[ link extern ]

Succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc.
Din ce vad terenul se afla in zona 4 B3 si are , pt lber de constructii, valoarea de 323 eur/mp, ceea ce este complet neadevarat( valoare de piata este de 120 eur/mp). Grila asta nu trebuie sa aiba legatura cu realitatea?
Taxa notariala este o dementa totala.
Grila notariala este făcută de un expert evaluator autorizat (ale cărui nume și date le găsiți pe prima pagină).
Tot la primele pagini regăsiți si criteriile avute în vedere la stabilirea valorilor respective.
Și nu, nu prea are legătură cu realitatea, dar nu în sensul la care va referiți dvs. În expertiza notariala, valorile chiar sunt modice.
Uitati-va pe olx sau homezz, ca terenurile din Otopeni se vând cu aproximativ 300.000 euro. Nu știu în care univers, un teren intravilan curți construcții în Otopeni se vinde cu 120 euro/m.p.
Ultima modificare: Marți, 30 Mai 2023
raluk0207, utilizator
Uitati teren vecin cu al meu, 119 eur/mp.
[ link extern ]
Sau nu am identificat eu corect zona, pt ca mi se pare aberant?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaluare apartament vatra luminoasă cochintu cochintu salut tuturor.as avea o intrebare daca exista cineva care poate sa-mi raspunda.de fapt este vorba de o informatie,la cat este evaluat in grila notariala un ... (vezi toată discuția)
Taxe succesiune broscuta1000 broscuta1000 Desi in unele grile se prevad reduceri de 10 %-20 % pentru imobilele mai vechi , am vazut ca putini notari aplica aceste reduceri. In unele grile valoarea ... (vezi toată discuția)
Taxe vanzare imobile la notariat prea mari ! romanasul romanasul un mic ex: Am o casa de vanzare in sect 2 construita inainte de anul 2000 cu teren aferent. Conform ghidului notarial taxele de vanzare sunt ... (vezi toată discuția)