Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa notariala minima succesiune teren arabil 1500 mp ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa notariala minima succesiune teren arabil 1500 mp in Otopeni

Buna ziua, as dori sa va intreb care este taxa notariala minima pentru succesiune pentru un teren de 1500 mp in orasul Topeni care figureza ca teren arabil? Va multumesc
Cred ca v-ati referit la orașul Otopeni.
Căutați aici valoarea terenului, potrivit expertizei notariale pe București și județul Ilfov.
[ link extern ] /
PS: are cam 800 de pagini.

Și după ce va stabiliți valoarea terenului, aveți aici calculatorul de taxe notariale
[ link extern ]

Succes!
Multumesc.
Din ce vad terenul se afla in zona 4 B3 si are , pt lber de constructii, valoarea de 323 eur/mp, ceea ce este complet neadevarat( valoare de piata este de 120 eur/mp). Grila asta nu trebuie sa aiba legatura cu realitatea?
Taxa notariala este o dementa totala.
Grila notariala este făcută de un expert evaluator autorizat (ale cărui nume și date le găsiți pe prima pagină).
Tot la primele pagini regăsiți si criteriile avute în vedere la stabilirea valorilor respective.
Și nu, nu prea are legătură cu realitatea, dar nu în sensul la care va referiți dvs. În expertiza notariala, valorile chiar sunt modice.
Uitati-va pe olx sau homezz, ca terenurile din Otopeni se vând cu aproximativ 300.000 euro. Nu știu în care univers, un teren intravilan curți construcții în Otopeni se vinde cu 120 euro/m.p.
raluk0207, utilizator
Uitati teren vecin cu al meu, 119 eur/mp.
[ link extern ]
Sau nu am identificat eu corect zona, pt ca mi se pare aberant?