Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Posesorii de doctorat angajaţi la stat mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Posesorii de doctorat angajaţi la stat mai primesc ...

Buna ziua,

Posesorii de doctorat angajaţi la stat mai primesc sporul de doctorat? Cat este in prezent, 50% din nivelul salariului minim brut 3000 lei?

Va multumesc!
La stat unde ?

personalul care detine titlul stiintific de doctor beneficiaza de o indemnizatie lunara pentru titlul stiintific de doctor in cuantum de 50% din nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, daca isi desfasoara activitatea in domeniul pentru care detine titlul.

potrivit art. I alin.(5) din OUG 168/2022, incepand cu 1 ianuarie 2022, cuantumul sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor, primelor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivitlegii, din salariul lunar brut, solda lunara de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice, se mentine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2022, in masura in care personalul ocupa aceeasi functie si isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.