Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Documente firma ce pot fi puse la dispozitia șefului ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Documente firma ce pot fi puse la dispozitia șefului angajat al francizorului

Buna ziua,
De 10 ani detin o franciza cu un operator de telefonie mobila . Seful direct ne cere sa-i punem la dispozitie o serie de documente ( unele dintre acestea au fist prezentate la semnarea contractului de agent ) . Cat este de legal si daca pot fi obligată sa prezint actul constitutiv , contracte de monitorizare /supraveghere a spațiului, contract de analiza si evaluare risc , contract salubritate , protecția muncii PSI etc). Inteleg sa retrimit certificatul de inregistrare , certificatul constatator ptr sediu si punct de lucru - documente cu caracter public dar in temeiul care-i legi este îndrituit sa-mi ceara si alte documente inclusiv contractul de spatiu de la sediu ( sediul este in apartamentul meu propr personala )? Va Multumesc .
GinaH, utilizator
Nu am cunostinta de o lege speciala care sa mentioneze ce documente trebuie prezentate "sefului", in sensul dorit de dvs. Poate fi un mijloc prin care, doreste sa se convinga ca sunteti in regula cu toate documentele. I le puteti arata, nu date incopie xerox, certificate de autenticitate/ necertificate sau in original.