Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Renuntare salariat unic
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Renuntare salariat unic

Buna ziua.

Microintreprindere cu un singur salariat. Daca se renunta la salariat pe 15 iunie, de cand devine platitoare de impozit pe profit? De la 01 Aprilie (adica din trimestrul in care nu mai este indeplinita conditia) sau de la 01 Iulie (adica se ia in calcul si aceea exceptie de 30 de zile)?

Multumesc.
mihai3587, utilizator
După 30 de zile calendaristice. Începând cu luna iulie, nu cu 1 iulie.
george-neagu, moderator
Dar daca SRL ul isi suspenda activitatea simultan cu renuntarea la angajat si isi reia activitatea simultan cu reangajarea salariatului?
De la întâi iulie (din prima zi a trimestrului în care nu mai sunt îndeplinite condițiile).