avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Renuntare salariat unic
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Renuntare salariat unic

Buna ziua.

Microintreprindere cu un singur salariat. Daca se renunta la salariat pe 15 iunie, de cand devine platitoare de impozit pe profit? De la 01 Aprilie (adica din trimestrul in care nu mai este indeplinita conditia) sau de la 01 Iulie (adica se ia in calcul si aceea exceptie de 30 de zile)?

Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 8 Iunie 2023
mihai3587, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 18:08, 10 Septembrie 2023
După 30 de zile calendaristice. Începând cu luna iulie, nu cu 1 iulie.
Ultima modificare: Joi, 8 Iunie 2023
george-neagu, moderator
Dar daca SRL ul isi suspenda activitatea simultan cu renuntarea la angajat si isi reia activitatea simultan cu reangajarea salariatului?
De la întâi iulie (din prima zi a trimestrului în care nu mai sunt îndeplinite condițiile).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire ca 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon micro camicami camicami societate platitoare de impozit micro de la 1 februarie 2013. Daca depasirea plafonului de 65000 eur intervine in ultima luna a trim.II ,adica la iunie 2013 ... (vezi toată discuția)