Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Suntem posesorii unui loc de parcare pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane ...

Buna ziua. Suntem posesorii unui loc de parcare pentru persoane cu handicap rezidential,,atribuit pentru numărul mașinii,cu legitimația aferentă. Acesta a fost dat de către primărie, și este trasat și marcat corespunzator cu indicator alb. Acest loc este într-o parcare oarecum comuna cu niste cabinete medicale de stat.
Problema apare când ,la plecarea de pe loc, in acest loc parchează diverși indivizi, posesori ai unei legitimații, dar care merg la cabinetele medicale. La întoarcere aceștia uneori refuza sa se miste deoarece locul de parcare este într-adevăr pentru o persoana cu handicap.
Politia locala spune că nu poate face nimic întrucât nu exista mediu legislativ pentru a ii obligă să atribuie locul de parcare persoanei /mașinii căreia a fost atribuit.
Exista o lege care poate fi invocată?
Să înțeleg că locul respectiv este marcat pentru parcare persoane cu dizabilități și pe el, în lipsa dvs. ,parchează persoane care nu se încadrează în această categorie ? Sincer, nu am înțeles exact care e problema.
latka, moderator
Buna ziua, nu... Locul de parcare pentru persoane cu dizabilități este rezidential, deci oarecum destinat locatarului din acel bloc, el este marcat cu indicator alb, nu albastru.
Toată parcarea este una comuna cu un șir de cabinete medicale. Persoanele care vin la cabinete,parchează pe locul marcat pentru persoanele cu dizabilități,fiind îndreptățiți de legitimație. Dar totuși, când vine persoana care este " proprietar de drept", aceștia nu eliberează locul întrucât au și ei o legitimație. Dar locul nu ar fi acolo dacă nu ar fi locatarul care sa fi cerut acest loc pentru el.

latka a scris:

Să înțeleg că locul respectiv este marcat pentru parcare persoane cu dizabilități și pe el, în lipsa dvs. ,parchează persoane care nu se încadrează în această categorie ? Sincer, nu am înțeles exact care e problema.

Am inteles, dar in cazul asta ar trebui marcat locul respectiv cu inscriptionari suplimentare, nr. masina, atentionare pentru alte persoane in cauza, ca e parcare rezidentiala. "Nu parcati", etc. Dupa aceea puteti chema linistit politia locala, in baza regulamentului pentru parcari rezidentiale aprobat prin HCL. Daca acel regulament nu permite in nici un interval orar ca vreun alt sofer sa va ocupe locul.
Aici apare discuția... Ce hotărâre? Cea prin care ni s-a aprobat locul? Politia locala spune că nu poate să îi oblige pe cei prezenți să se mute deoarece și ei au legitimații.

latka a scris:

Am inteles, dar in cazul asta ar trebui marcat locul respectiv cu inscriptionari suplimentare, nr. masina, atentionare pentru alte persoane in cauza, ca e parcare rezidentiala. "Nu parcati", etc. Dupa aceea puteti chema linistit politia locala, in baza regulamentului pentru parcari rezidentiale aprobat prin HCL. Daca acel regulament nu permite in nici un interval orar ca vreun alt sofer sa va ocupe locul.

Păi v-am explicat foarte clar, există o hotărâre de consiliu local prin care s-a aprobat un regulament legat de parcările rezidențiale. Poliția va acționa exact în baza acelui regulament. Nu mai e vorba de parcare pentru persoane cu dizabilități, ci de una rezidențială, pentru care aveți un contract. Inscriptionati vizibil datele de identificare.

Nu mai e vorba de vreo legitimație.