Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O persoană care lucrează pe o funcție de coordonare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O persoană care lucrează pe o funcție de coordonare într-o multinațională, a fost anunțată verbal că trebuie ca în trei luni să plece din funcția actuală și să-și caute intern sau extern alt loc de muncă. Am două întrebări: Această comunicare verbal

comunicare verbală de a pleca dintr-o multinațională

O persoană care lucrează pe o funcție de coordonare într-o multinațională, a fost anunțată verbal că trebuie ca în trei luni să plece din funcția actuală și să-și caute intern sau extern alt loc de muncă.
Funcția nu se desființează, persoana în cauză are evaluări bune, nu este în investigații disciplinare și are evaluări bune.
Am două întrebări:

Această comunicare verbală ar trebui să fie sub formă de notificare scrisă și dacă da, în baza cărei legi ?
În caz că nu-și găsește alt loc de muncă, intern sau extern, poate primi plăți compensatorii ?

Mulțumesc pentru eventualul răspuns.
lucian1956, utilizator
Comunicarile verbale nu produc efecte juridice decat daca sunt sustinute cu acte valide prin care se certifica acea masura.
Mulțumesc.
lucian1956, utilizator
Concedierea verbala este nelegală, atat timp cat nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cand cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este total ilegal și trebuie sa le pui în vedere acest lucru. Cum s-a mai menționat, orice comunicare verbala la nivel intern, si nu numai, nu produce efecte juridice, trebuie sa le-o soliciți în scris pentru ca apoi în cazul în care nu ești de acord cu ea, și...consideri ca se incalca legea sa o contești, mergând chiar pana-n justitie dacă este cazul.
Elisabeta Pora, Contabil
Mulțumesc