Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu ingrijitor Cine stabileste daca o afectiune ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu ingrijitor Cine stabileste daca o afectiune medicala ...

Concediu ingrijitor
Cine stabileste daca o afectiune medicala este grava, in sensul ca perimite acordarea concediului de ingrijitor? Ordinul MMS,MS2172/2022 cuprinde lista cu "afectiunile grave" insa angajatorul nu are cunostintele medicale necesare sa decida daca afectiunea trecuta de exemplu in biletul de externare din spital se regaseste sau nu in lista respectiva. Termenii medicali pot fi foarte diferiti. Nu cumva medicul care trateaza cazul este cel mai in masura sa prevada , la cerere, in documentul medical eliberat pacientului daca recomanda concediu de ingrijitor? Totusi,acest document este esential pentru a dovedi cat de intemeiata este solicitarea salariatului . Din pacate in textul legii nu se precizeaza nimic in acest sens. Angajatorul nu doreste sa se eschiveze de la plata celor 5 zile insa doreste sa fie totul perfect corect si intemeiat.
Documentul medical prin care se face dovada existenței problemei medicale grave va fi reprezentat de biletul de externare din spital sau, după caz, de adeverința medicală emisă de medicul curant ori de medicul de familie al persoanei cu probleme medicale grave.
Asta era clar. Intrebarea mea era : de unde poate sa fie sigur angajatorul ca diagnosticul din biletul de externare/adeverinta medicala, reprezinta afectiune GRAVA, pentru a se putea acorda concediu ingrijitor? Lista afectiunilor considerate grave, prevazute in Ordinul MS e in marea sa majoritate inteligibila doar pentru persoane cu studii medicale.
Acel angajator nu stie sa citeasca ????

Va citi pe biletul de externare din spital sau, după caz, de adeverința medicală emisă de medicul curant ori de medicul de familie al persoanei cu probleme medicale grave si va compara cu lista din ordin...este destul de logic.
Cornel Vasile, Consilier juridic