Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere privind modul ...

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere privind modul de dobandire a dreptului de proprietate asupra unui bun imobil. Speta este următoarea:
Unul dintre soti achizitioneaza inainte de casatorie, prin credit ipotecar un bun imobil (casa si teren aferent). Dupa incheieirea contractului de v/c si inscrierea dreptului de ipoteca se casatoreste (la aproximativ 2 ani) si achita ratele la credit in timpul casatoriei. La un moment dat, ipoteca este achitata in proportie de peste 70% din valoarea creditului, din banii proprii ai ceiluilalt sot dobanditi din vanzarea unei mosteniri (deci sotul proprietar al casei nu avea niciun drept asupra acestor bani).
Se stinge creditul si se radiaza ipoteca, iar in CF apare unic proprietar sotul care a achizitionat casa.
Cum/ce act se poate incheia astfel incat sotul care a achitat creditul ipotecar sa dobandesca si el dreptul de proprietate asupra imobilului, fiind (in fapt) un bun dobandit de soți in timpul casatoriei.

NB
1. Stiu ca nu se pot incheia contracte de v/c intre soti.
2 Stiu ca sotul care a achitat ipoteca are un drept de creanta asupra sotului proprietar al impobilului, dar cum se poate transforma acesta in drept de proprietate asupra imobilului.?

Multumesc.
alrofa, utilizator
Treaba e simpla daca sotul proprietar doreste. Se schimba regimul matrimonial in cel al comunitatiii conventionale de bunuri si se include prin conventie notarială, bunul in comunitatea de bunuri.
Se poate si vinde parte din bun sau poate fi data o cota si in plata catre celalalt sot, numai ca intr-adevar, nu sub regimul comunitatii legale , ci sub cel al separatiei de bunuri.
Donatia inyre soti e de evitat pt ca se poate revoca pe durata casatoriei.
gi-jane2, moderator