Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Redirectionare impozit microintreprindere.
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Redirectionare impozit microintreprindere.

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: pentru ca se doreste redirectionarea a 20% din impozitul pe venit microintreprindere prin formularul 177, la care impozit se aplica cei 20% , la impozitul declarat in trim.IV sau se aplica la tot impozitul declarat in anul 2022? In anul 2022 societatea nu a facut sposorizari.
Multmesc. Seara frumoasa.
george-neagu, moderator
La tot impozitul. Cod Fiscal:

Art. 56. "În cazul în care valoarea stabilită potrivit alin. (1^1), diminuată cu sumele reportate, după caz, nu a fost utilizată integral, contribuabilii pot dispune redirecţionarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, în limita diferenţei astfel calculate pentru întregul an fiscal, pentru activităţi de sponsorizare, respectiv pentru acordarea de burse, în termen de 6 luni de la data depunerii declaraţiei de impozit aferente trimestrului IV, prin depunerea unui/unor formular/formulare de redirecţionare."
Multumesc. As vrea sa va mai intreb daca se poate redirectiona impozitul pe venit micro 2022 pentru un contract incheiat in 2023.