avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Am primit solutia de la parchetul de pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Am primit solutia de la parchetul de pe lângă judecătorie ...

Bună ziua.
Am primit solutia de la parchetul de pe lângă judecătorie prin care dispune clasarea cauzei penale din lipsa de probe. Vreau sa fac plângere împotriva masurilor luate în termen legal. Întrebarea mea este dacă pot cere schimbarea încadrării dosarului penal în dosar civil deoarece am suferit atât daune materiale cat și daune morale din cauza paratei. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Elisabeta Pora , Contabil 20:11, 17 Iunie 2023
Puteți face plângere, dar nu puteți „schimba” dosarul, însă puteți să deschideți un proces civil pe cale separată.
Ultima modificare: Duminică, 18 Iunie 2023
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate schimba cauza penala în cauza civila...Se rezolva ori în CIVIL, ori în PENAL, ori (pr)in ambele instante...

Exista mai multe posibilitati:

1. În PENAL:
Plângere împotriva soluțiilor de neurmarire/netrimitere în judecata cf art 340 alin (1) CPP introdusa la Judecatorie coroborat cu art 339 alin (4) CPP introdusa la Parchetul ierarhic superior (in speta Parchetul de pe lângă Curtea de Apel)

ori,

2. În CIVIL, prin chemare în judecata, obiect dosar "acțiune în răspundere delictuala, daune morale"

ori/și

3. În PENAL, prin constituire ca PARTE CIVILA, acțiunea civila fiind disjunsa din acțiunea penala...
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Iunie 2023
Elisabeta Pora, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere impotriva ordonantei de clasare nicolaehaj nicolaehaj Buna, In urma cu cateva zile am depus o plangere impotriva solutiei de clasare in cadru unui dosar administrat de parchetul de pe langa judecatorie respectiv ... (vezi toată discuția)
Conexare contestatii? aidu aidu Am formulat plangere in instanta, in temeiul art. 340 CPP, impotriva ordonantei de clasare a procurorului. Pana la momentul respectiv, procurorul superior ... (vezi toată discuția)
Toate plângerile impotriva soluţiilor procurorului de neurmărire (art. 340 ncpp), pe rolul curtii de apel, sunt de la pca? aidu aidu Ma intereseaza sa solicit informatii de interes public Curtii de Apel. Si anume, cate plângeri impotriva soluţiilor procurorului de neurmărire (art. 340 ... (vezi toată discuția)