Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Am primit solutia de la parchetul de pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Am primit solutia de la parchetul de pe lângă judecătorie ...

Bună ziua.
Am primit solutia de la parchetul de pe lângă judecătorie prin care dispune clasarea cauzei penale din lipsa de probe. Vreau sa fac plângere împotriva masurilor luate în termen legal. Întrebarea mea este dacă pot cere schimbarea încadrării dosarului penal în dosar civil deoarece am suferit atât daune materiale cat și daune morale din cauza paratei. Va multumesc!
Puteți face plângere, dar nu puteți „schimba” dosarul, însă puteți să deschideți un proces civil pe cale separată.
Manuela Rășină, administrator
Nu se poate schimba cauza penala în cauza civila...Se rezolva ori în CIVIL, ori în PENAL, ori (pr)in ambele instante...

Exista mai multe posibilitati:

1. În PENAL:
Plângere împotriva soluțiilor de neurmarire/netrimitere în judecata cf art 340 alin (1) CPP introdusa la Judecatorie coroborat cu art 339 alin (4) CPP introdusa la Parchetul ierarhic superior (in speta Parchetul de pe lângă Curtea de Apel)

ori,

2. În CIVIL, prin chemare în judecata, obiect dosar "acțiune în răspundere delictuala, daune morale"

ori/și

3. În PENAL, prin constituire ca PARTE CIVILA, acțiunea civila fiind disjunsa din acțiunea penala...
Elisabeta Pora, Contabil