avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Sora mea a plecat in strainatate si eu i-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Sora mea a plecat in strainatate si eu i-am dat bani ...

Buna ziua.

Sora mea a plecat in strainatate si eu i-am dat bani pentru un apartament din Bucuresti, insa nu am facut contract de vanzare-cumparare deoarece apartamentul este ipotecat pentru un credit. Suntem in buna-intelegere si am dori sa stim care este solutia legala ca eu sa devin administrator pentru acest apartament, adica sa pot lua persoane in spatiu, sa pot solicita loc de parcare de la primarie etc.
Buna ziua,
Sa va dea o procura in acest sens.
Pentru administrare, închiriere și obținerea locului de parcare va poate trimite o procura de la Ambasada sau Consulat.
Dar ca să luați în spațiu persoane, nu se poate prin procura. La politie, trebuie declarația proprietarului imobilului, iar declarațiile sunt personale și nu pot fi date prin împuternicit.
Cu procura de administrare, nu pot lua in spatiu persoane?
Nu. Puteti închiria, în sensul sa semnați contractul de închiriere, sa încasați chiria și sa îl înregistrați la ANAF.
Dar ca să luați în spațiu persoane, iar acestea sa își facă viza de flotant sau buletin, nu.
Ultima modificare: Duminică, 18 Iunie 2023
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Obțineți procura de administrare care vă dă dreptul să închiriați și faceți contract.

Când contractul îndeplinește una dintre aceste condiții:

- sa fie autentificat la un notar public
- sa fie atestate partile acestuia, continutul, semnatura si data certa de catre un avocat
- sa fie inregistrat la organele teritoriale ale A.N.A.F.

chiriașul se poate duce singur la Evidența persoanelor pentru a-și face o nouă CI sau pentru viza de reședință.

Aveți detalii aici:
[ link extern ]

Contractele de închiriere/subînchiriere sunt înregistrate la organele teritoriale ale A.N.A.F. la cererea proprietarului şi nu a chiriaşului, fiind necesară înscrierea numărului şi datei de înregistrare, care se poate realiza prin aplicarea ştampilei A.N.A.F. ori prin înregistrarea online.

Astfel, dovada adresei de domiciliu/reşedinţă se poate face cu:
- Contract de închiriere pe care a fost aplicată ştampila A.N.A.F. cu numărul şi data de înregistrare;
- Contractul de închiriere sub semnătură privată, la care va fi anexată cererea pentru înregistrarea contractului de locaţiune pe care a fost aplicată ştampila A.N.A.F. cu numărul şi data de înregistrare;
- Contractul de închiriere încheiat sub semnătură privată însoţit de cererea de înregistrare a contractului de locaţiune la care va fi anexat, în format tipărit, mesajul electronic de confirmare a înregistrării (mesaj care conţine semnătura electronică utilizată de funcţionarii Ministerului Finanţelor Publice);
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iunie 2023
Manuela Rășină, administrator

Alte discuții în legătură

Chirias Liana21 Liana21 Va rog sa-mi spuneti, daca un chirias care a locuit intr-un apartament inchiriat mai mult de doi ani are dreptul sa solicite proprietarului sa faca demersurile ... (vezi toată discuția)
Chirias cu contract de inchiriere fara stampila anaf zadirion zadirion Sunt in Bucuresti. Ma aflu in imposibilitatea de a obtine viza de flotant deoarece copia mea dupa contractul de inchiriere nu contine stampila ANAF, doar ... (vezi toată discuția)
Viza flotant pt spatiu comun darkrider darkrider Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea problema. Undeva la ultimul etaj al unui bloc exista un apartament care are regim juridic de spatiu comun. Intr-o ... (vezi toată discuția)