Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Sora mea a plecat in strainatate si eu i-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Sora mea a plecat in strainatate si eu i-am dat bani ...

Buna ziua.

Sora mea a plecat in strainatate si eu i-am dat bani pentru un apartament din Bucuresti, insa nu am facut contract de vanzare-cumparare deoarece apartamentul este ipotecat pentru un credit. Suntem in buna-intelegere si am dori sa stim care este solutia legala ca eu sa devin administrator pentru acest apartament, adica sa pot lua persoane in spatiu, sa pot solicita loc de parcare de la primarie etc.
Buna ziua,
Sa va dea o procura in acest sens.
Pentru administrare, închiriere și obținerea locului de parcare va poate trimite o procura de la Ambasada sau Consulat.
Dar ca să luați în spațiu persoane, nu se poate prin procura. La politie, trebuie declarația proprietarului imobilului, iar declarațiile sunt personale și nu pot fi date prin împuternicit.
Cu procura de administrare, nu pot lua in spatiu persoane?
Nu. Puteti închiria, în sensul sa semnați contractul de închiriere, sa încasați chiria și sa îl înregistrați la ANAF.
Dar ca să luați în spațiu persoane, iar acestea sa își facă viza de flotant sau buletin, nu.
raluk0207, utilizator
Obțineți procura de administrare care vă dă dreptul să închiriați și faceți contract.

Când contractul îndeplinește una dintre aceste condiții:

- sa fie autentificat la un notar public
- sa fie atestate partile acestuia, continutul, semnatura si data certa de catre un avocat
- sa fie inregistrat la organele teritoriale ale A.N.A.F.

chiriașul se poate duce singur la Evidența persoanelor pentru a-și face o nouă CI sau pentru viza de reședință.

Aveți detalii aici:
[ link extern ]

Contractele de închiriere/subînchiriere sunt înregistrate la organele teritoriale ale A.N.A.F. la cererea proprietarului şi nu a chiriaşului, fiind necesară înscrierea numărului şi datei de înregistrare, care se poate realiza prin aplicarea ştampilei A.N.A.F. ori prin înregistrarea online.

Astfel, dovada adresei de domiciliu/reşedinţă se poate face cu:
- Contract de închiriere pe care a fost aplicată ştampila A.N.A.F. cu numărul şi data de înregistrare;
- Contractul de închiriere sub semnătură privată, la care va fi anexată cererea pentru înregistrarea contractului de locaţiune pe care a fost aplicată ştampila A.N.A.F. cu numărul şi data de înregistrare;
- Contractul de închiriere încheiat sub semnătură privată însoţit de cererea de înregistrare a contractului de locaţiune la care va fi anexat, în format tipărit, mesajul electronic de confirmare a înregistrării (mesaj care conţine semnătura electronică utilizată de funcţionarii Ministerului Finanţelor Publice);
Manuela Rășină, administrator