Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmatoarea speta, imobil trecut in acte pe mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmatoarea speta, imobil trecut in acte pe mama sotiei. Sotul ...

Urmatoarea speta, imobil trecut in acte pe mama sotiei.
Sotul este singurul care poate face dovada unor venituri, in sensul ca niciuna dintre cele doua nu au generat venituri pentru a putea achizitiona acel imobil.
Cei doi au fost casatoriti legal la momentul achizitiei insa el nu se afla in tara.
Ce se poate face legal ?
Multumesc.
Ce se poate face legal sa ce?
Sa contacteze sotul/ soția un avocat si sa expuna pe larg ce problema s-a ivit in prezent si ce anume se doreste: divort, partaj etc?
Multumesc de informatie, nu se doreste nimic in acest moment. Daca se ajunge la divort/partaj, legal ce se poate face daca imobilul este pe numele mamei sotiei ?
Nu aveți nimic de împărțit din acest imobil în caz de divorț, deoarece soții care divorțează nu sunt proprietari. Imobilul nu este doar pe numele soacrei, ci chiar legal și real soacra este proprietară de drept.
Dapix, utilizator