Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Astazi am fost tamponat in mers din spate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Astazi am fost tamponat in mers din spate de catre ...

Buna ziua! Astazi am fost tamponat in mers din spate de catre un vehicul, in conditii de ploaie si din cauza sperieturii am tras de volan, masina a derapat si m am izbit de parapetul care separa drumul. Vinvovatul m a rugat sa nu intervina politia si sa rezolvam pe cale amiabila. Eu am fost de acord si mi a oferit asigurarea sa. Intrebarea mea este urmatoarea, avand in vedere ca dupa ce am fost tamponat, m am izbit de parapetul respectiv acesta nefiind afectat, trebuia anuntata politia? Pentru ca cineva mi a spus ca fiind implicat si parapetul trebuia anuntata politia.
Cel mai probabil, masina dv are daune si in partea din fata, nu doar in spate unde v-a lovit celalalt participant la trafic.Comform Legii 132/2017, actualizata 2023, trebuie sa va prezentati la biroul tamponari
Art. 17. - Constatarea amiabilă de accident
(1) Pentru evenimentele în care sunt implicate două vehicule, din care rezultă numai prejudicii
materiale, asiguraţii pot informa societăţile din domeniul asigurărilor şi în baza unui formular tipizat,
eliberat de către aceste societăţi, denumit în continuare constatare amiabilă de accident, în care
conducătorii vehiculelor implicate consemnează informaţii privind data şi locul producerii accidentului,
datele de identificare ale conducătorilor auto implicaţi, ale proprietarilor vehiculelor implicate, datele
vehiculelor implicate şi ale propriilor societăţi de asigurare RCA, precum şi informaţii privind
circumstanţele producerii accidentului
amiabila pe care o faceti cu cel ce v-a lovit din spate acopera doar pagubele pricinuite de acesta, nicidecum cele din contactul cu parapetul.
in plus, in baza acestei amiabile, service-ul va repara doar acele defectiuni. pentru restul, va trebuie dovada de la politie.

adriandimitriu a scris:

amiabila pe care o faceti cu cel ce v-a lovit din spate acopera doar pagubele pricinuite de acesta, nicidecum cele din contactul cu parapetul.
in plus, in baza acestei amiabile, service-ul va repara doar acele defectiuni. pentru restul, va trebuie dovada de la politie.

Tin sa va contrazic, acum cativa ani am avut un incident similar doar ca vina mi a apartinut. Cel pe care l am tamponat a tras de volan si a intrat intr un chiosc. Toate daunele cauzate masinii nu doar partea unde am lovit o, plus ale magazinului au fost suportate de catre asigurarea mea.

Si in spate, in fata, in lateral plus rotile rupte din cauza impactului.

Olga Tanasa a scris:

Cel mai probabil, masina dv are daune si in partea din fata, nu doar in spate unde v-a lovit celalalt participant la trafic.Comform Legii 132/2017, actualizata 2023, trebuie sa va prezentati la biroul tamponari
Art. 17. - Constatarea amiabilă de accident
(1) Pentru evenimentele în care sunt implicate două vehicule, din care rezultă numai prejudicii
materiale, asiguraţii pot informa societăţile din domeniul asigurărilor şi în baza unui formular tipizat,
eliberat de către aceste societăţi, denumit în continuare constatare amiabilă de accident, în care
conducătorii vehiculelor implicate consemnează informaţii privind data şi locul producerii accidentului,
datele de identificare ale conducătorilor auto implicaţi, ale proprietarilor vehiculelor implicate, datele
vehiculelor implicate şi ale propriilor societăţi de asigurare RCA, precum şi informaţii privind
circumstanţele producerii accidentului

neaparat la politie
Olga Tanasa, Consultant asigurari