avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - cine are dreptul?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - cine are dreptul?

Succesiune
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti, cine este in drept sa mosteneasca bunurile din masa succesorala in urmatoarea situatie:
- au fost 3 frati (2 fete si un baiat)
- toti au decedat: primul a fost baiatul, apoi urmatoarele surori;
- pentru prima din surori care a decedat, la dezbaterea succesiunii, s-a emis un Certificat de mostenitor prin care 1/1 din masa succesorala a revenit celei de a doua sora, in viata, desi la acel moment a existat si o nepoata din partea fratelui decedat, care nu a fost anuntata cu privire la dezbaterea succesiunii.
Intrebarea mea este: Nepoata ar fi trebuit sa fie inclusa in certificatul de mostenitor si cu ce cota?

Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Mostenire, succesiune buni271 buni271 multumesc anticipat tuturor celor care vor avea rabdarea si amabilitatea sa-mi raspunda la urmatoarea speta: un unchi(fratele tatalui) a decedat acum 2 ... (vezi toată discuția)
Acte mostenire mimi28 mimi28 Buna am o intrebare legata de actele ce imi trebuiesc pentru dezbaterea mostenirii 1 parinti mei sant decedati mama 21 ani tata de 15ani noi am fost 3 ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire ai nepotilor descedenti de fratii defunctului ileana54 ileana54 Va rog sa imi spuneti cum se imparte mostenirea in cazul in care sotul este mort si nu are mostenitori .fratii.sau parintii.defuncteiisint si ei ... (vezi toată discuția)