avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scutire taxa de timpru 2023
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scutire taxa de timpru 2023

Scutire taxa de timpru 2023
Va salut cu respect!
As dori sa stiu de la dumneavoastra care este suma de la care o persoana poate beneficia de ajutor public judiciar.
In OUG 51/2008 se face vorbire de 500 de lei. Dar au trecut 15 ani. Suma nu a mai fost actualizata?
Si mai intreb tot aici, ca sa nu fac alt topic, taxa judiciara pentru stabilirea calitatii de coproprietar a ramas 50 de lei?
Va multumesc foarte mult!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:55, 20 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
) Beneficiază de ajutor public judiciar în formele prevăzute la art. 6 persoanele al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul echivalentului a 25% din salariul de bază minim brut pe ţară

"b) stabilirea calităţii de coproprietar şi stabilirea cotei-părţi ce se cuvine fiecărui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;"
"(2) Dacă cererile în materia partajului judiciar prevăzute de alin. (1) se formulează în cadrul aceleiaşi acţiuni, aceasta se taxează cu o singură taxă de 5% din valoarea masei partajabile"
Ultima modificare: Duminică, 2 Iulie 2023
gi-jane2, moderator
Vă mulțumim frumos pentru lămuriri.
Am mai înzdrăzni o întrebare, dacă nu vă supărați. La stabilirea calității de coproprietar, este forțat fiecare moștenitor să se prezinte? Ce se întîmplă dacă unul nu se prezintă? Se poate face și fără el?
Mii de mulțumiri, încă o dată.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Partile se citeaza, daca procedura de citare e îndeplinită, se vq judeca in final, in lipsa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu contează dacă se prezintă sau nu important este sa fie citate conform procedurii..
Bună seara!
Am înaintat o cerere instanței de judecată, privind stabilirea calităţii de coproprietar şi stabilirea cotei-părţi.
Ca urmare, am primit o comunicare prin care ni se solicită încheierea emisă de notarul public cu privire la verificarea evidențelor succesorale prev. Cod Civil, față de preved. art 193 alin 3 CPC.
De asemenea, să indicăm temeiul de drept concret al acțiunii.
Ne puteți ajuta? Riscăm anularea cererii.
Mulțumim mult.

Alte discuții în legătură

Partaj judiciar Cora Diana Cora Diana Cat m-ar costa sa deschid o actiune de partaj judiciar la un imobil in valoare de 600000 lei, in conditiile in care detin 1/24 cota parte? Taxele se impart sau ... (vezi toată discuția)
Partaj creditor intrebarejuridica intrebarejuridica Partajul cerut de creditor este scutit de taxa de timbru ? (vezi toată discuția)
Calculare taxa de timbru partaj Florin Lucian Manolescu Florin Lucian Manolescu Pentru o valoare de 234 200 lei valoarea totală a bunurilor de partajat eu am calculat 3 % taxa de timbru cam 7000 lei. De la Judecătoria Focşani mi se ... (vezi toată discuția)