avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... SRL in care sunt administrator si asociat unic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

SRL in care sunt administrator si asociat unic

Buna ziua.
Am infiintat un SRL in care sunt si administrator si asociat unic. La fel am un angajat full-time. Intrebarea mea este;
1. SSM si medicina muncii trebuie facute doar de angajat sau si de mine ca administrator/asociat.
2. Trebuie sa depun la ANAF declaratia unica pe persoana fizica pentru plata CASS-ului? Sau acest lucru este valid doar la PFA?

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 3 Iulie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:08, 3 Iulie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca administratorul nu are contract individual de muncă, atunci acesta poate să desfășoare activitate în cadrul societății (cu condiția ca activitațile să fie autorizate la ONRC), fără să se supună legislației privind sănătatea și securitatea în muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am devenit pfa cu caen 7420, ce declarații trebuie sa depun? Mara8912 Mara8912 Sunt angajata full time la o firma, insa recent am devenit PFA cu CAEN 7420,ce declaratii trebuie sa depun la ANAF? Am înțeles ca trebuie sa depun o ... (vezi toată discuția)
Obligatii pe linia ssm , isu -firma noua fara salariati alex808 alex808 BUna ziua. Ce obligatii are un SRL nou infiintat din punct de vedere al sanatatii si securitatii in munca? Firma nu are salariati. Daca voi angaja o ... (vezi toată discuția)
Protectia muncii - ssm este necesara la firme mici? DEVEXPERTS DEVEXPERTS Protectia muncii - SSM Buna ziua, Am un SRL nou infiintat COD CAEN 6201, cu un angajat - pe mine - pe functia de programator. As dori sa stiu daca este ... (vezi toată discuția)