Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... SRL in care sunt administrator si asociat unic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

SRL in care sunt administrator si asociat unic

Buna ziua.
Am infiintat un SRL in care sunt si administrator si asociat unic. La fel am un angajat full-time. Intrebarea mea este;
1. SSM si medicina muncii trebuie facute doar de angajat sau si de mine ca administrator/asociat.
2. Trebuie sa depun la ANAF declaratia unica pe persoana fizica pentru plata CASS-ului? Sau acest lucru este valid doar la PFA?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Daca administratorul nu are contract individual de muncă, atunci acesta poate să desfășoare activitate în cadrul societății (cu condiția ca activitațile să fie autorizate la ONRC), fără să se supună legislației privind sănătatea și securitatea în muncă.