Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporul de noapte se calculeaza in functie de numarul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporul de noapte se calculeaza in functie de numarul de ore lucrate ...

Sporul de noapte se calculeaza in functie de numarul de ore lucrate ?
Daca lucrezi permanent de noapte se calculeaza tot la nr de ore sau se acorda 25% din salariu de baza. Ex. 5000 × 25% = 1250.
Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.

Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic