Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Am cumparat un imobil cu valoarea x= mare.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Am cumparat un imobil cu valoarea x= mare.

Bună ziua!
Am cumparat un imobil cu valoarea x= mare.Casa în actele cadastrale este mixtă, având și spațiu comercial si spațiu de locuit. Fostul proprietar a închiriat si partea de locuit unei societăți, Pentru a platii impozitul pe clădire mai mic a fost nevoit să facă evaluarea la ANEVAR. Evaluarea este y=mai mică decât valuarea de tranzacționare.Cei de la SPIT îmi ia acum valoarea improbabilă a sumei x=mai mare adică valoarea de tranzacționare.Evaluarea nu vor să o m-ai iau in calcul. Este normal? Și ce pot face să plătesc impozitul la valoarea pe care o plătea fostul proprietar. Multumesc anticipat!
george-neagu, moderator