Forum Discuţii juridice Executare silită PENAL SI CIVIL? UNEJ ?
Discuție deschisă în Executare silită

PENAL SI CIVIL? UNEJ ?

buna ziua
in
AVEM UN CREDIT GARANTAT DE STAT respectiv FONDUL DE GARANTARE cu fidusiune a adm Sc in favoarea statului ,credit facut prin OTP BANK .la sf an 2022..SC a intrat in incapacitate de plata iar in decembrie 2022 OTP BANK recurge la executarea silita si se adreseaza unui BEJ care fara sa citeasca contractul de creditare in care este stipulat clar ca nu are calitate procesuala de a emite pretenti dar fara sa notificare a inaintat spre incuvinare instantei executarea silita desi repet contractul stipula expres ca unicul executant in cazul de neplata este reprezentantul statului in teritoriu ANAF asadarOTP cu abuz incepe executarea in 9 dec 2022 dar nu pe bunurile firmei cum esr normal / exact cum procedeaza in prezent anaf /ci abuziv pe bunurile personale , sechestru asigurator etc , poprire pe pensia adm desi repet firma SC avea bunuri in valoare mai mare ca creditul luat 465000 credit si bunuri patrimoniale 800000
BEJ intre timp comite o groaza de abuzuri desi firma a platit constant catre fond incepand cu luna feb 2023 direct IN contul incuvintat de FONDUL DE GARANTARE cont pe care acest BEJ nu la putut executa ,

OTP BANK executa garantia de stat recuperand total suma credit in feb 2023 dar executarea abuziv ilegala continua desi ANAF a inceput procedura de recuperare si esalonare a datorii lasand administratorul sa vanda bunurile firmei sumele rezultate fiind inacasate de Fondul de garantare
asadar OTP popreste direct pensia adm iar in mai 2023 executorul trimite catre casa de pensii o solicitare de poprire in valoare de 500000 lei desi la acel moment datoria la acel credit mai era de 115000lei nu mai spun ca OTP SI BEJ nu au calitate procesuala de a executat acest credit se emite de catre BEJ UN document cu regim juridic intre institutii tinem cont ca executorul jud este asimilat functionarului public iar documentul contine fals nu mai vorbim de actualizare credit ci de poprire pe o suma inexistenta in care nu are calitate procesuala poate fi plangere penala impotriva bej si OTP?
Acest executor fara calitate procesuala comite abuz dupa abuz de exemplu pune sechestru pe doua auto ale fimei vandute inainte de executarea abuzia iar sumele rezultate asa cum a constatat ANAF s-au virat direct in contul FONDULUI DE GARANTARE de catre cumparator
intrebare atat de prost pregatiti , indiferenti fata de lege sunt acesti executori incat pun sechestru pe un bun ce nu iti apartine prostia lor a produs efecte cele doua societati comerciale cumparatoare nu au putut inregistra achizitia si inscrie bunul achizitionat

este sau nu de dosar penal ? intre timp in iunie 2023 SC abuzata someaza OTP SI BEJ la incetarea executari ilgale si abuzive cu caracter penal iar a doua zi vine raspuns de suspendare sa merg sau nu in penal ?

abuzul in timp de 6 luni a fost strigator la cer nu poti merge doar pe petitie la UNEJ pe sanctiunea adm care cica o da atunci cand abuzul , ilgalitatea si falsul il comite un executor care are obligatia sa stie legea
documentul de poprire al executorului catre casa de pensii este ilegal dar contine si declaratii false , inexacte este document cu regim juridic ?

asadar plangere penala ?

PS in urma SOMATIE FACUTE DE SC ....CATRE OTP SI BEJ urmata de suspendarea executari se poate considera ca se recunoaste abuzul in serviciu comis nu si incetarea lui ?
se poate considera ca acest executor a pus sechestru asigurator pe doua bunuri ce nu apartine firmei executate la momentul in care la instalat ?
sincer va rog sa mi spuneti ati merge sau nu in panal cu acesti abuzatori?

cu tot respectul
muultumesc

culmea un credit in care unicul executant este statul este executat de un bej la cererea banci dar acest bej nu are datoria de a studia documentele pentru care cere incuvintatrea executari silite ? oare este de lasat ?

am incercat cu av am cerut din prima sa nu mearga pe contestare la executare ci pe penal si actiune in pretentii impotriva OTP SI BEJ
desi eu sunt cea care platesc av a considert ca bat campii si am pierdut 3 luni asteptand un raspuns de la banca si executor doar entru ca av a considerat ca nu trebuie sa tine cont de solicitarea mea direct penal si civil am suportat 3 luni de stres si abuz asadar as plati cu dragun av daca nu imi cere banul inainte ca pe varianta si de la care sa vad fiecare pas facut
nu putem plati sume astronomice si sa nu se tine cont de noi
am asteptat sa apara / afisat in jud sect 1 o ACTIUNE IN PRETENTII am deja 2 luni si 9 zile asadar Somatia care a prdus suspendarea intocmita de mine , plangerea penala prntru malpraxis si abuz in serviciu impotriva bej o depun personal ce Dumnezeu se intampa cu tara asta
am ajuns sa ne reprezentam singuri
ATENTIE NU ESTE VORBA A NU PLATI AV CI DE A VEDEA SI DE O PARTE SI DE ALTA REZULTATE

alexsh07, utilizator
Dvs puteti sa faceți ce experiente doriți pe banii dvs, plângeri penale(care durează ani)acțiuni civile etc.Solutia propusa de av contestația la executare era singura viabila la acel moment..Nu rezulta din postarea dvs dacă s a formulat totuși contestație la executare...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Dvs puteti sa faceți ce experiente doriți pe banii si timpul dvs, plângeri penale(care durează ani)acțiuni civile ,sa incercati ce variante doriti , eventualul esec fiindu- va imputabil etc.Solutia propusa de av contestația la executare era singura viabila la acel moment..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Vedeti dv experientele de care vorbiti uneori sunt indispensabile
această executare total abuziva si ilegala nu ca as spune eu ci spun negru pe alb cei de la Finanțele Publice, Fondul de Garantare, ANAF asadar aceasta executare facuta ce plina de ilegalitati ,malpraxis executoresc mi s- a intamplat mie care cat decat imi cunosc drepturile daca nu incerc sa opresc acest executor din a comite abuz dupa abuz poate fi altul in locul meu slab de inger si nestiutor ce se intampla cu el daca nu arr surse sa plateasca av ?
In ce ma privește repet as plati un av dar sa vad rezultate nu tot inainte si nimic

Anul trecut av a încercat sa - mi explice ca ma lupt cu mafia orasului si nu voi reusi sa mergem sa incercam totusi sa scoatem ceva din suma de la el
Serios ? Pai mi- a jecmanit sotul ca la drumul mare si sa- l las ?
Stimate domn in Romania asta de azi TE FOCUMENTEZI ,NU IERTI , NU UITI SI NU TRECI MAI DEPARTE ITI FACI DREPTATE CUM POTI

Cu tot respectul

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dvs puteti sa faceți ce experiente doriți pe banii dvs, plângeri penale(care durează ani)acțiuni civile etc.Solutia propusa de av contestația la executare era singura viabila la acel moment..Nu rezulta din postarea dvs dacă s a formulat totuși contestație la executare...

Da poate anulatea in interior dar repet situatia este destul de complicata cu diferite forme de ilegalitati si abuzuri pr care a studiat dosarul si plangerea nu are nici un dubiu
Iar ca timp poate nu apuc eu dar se vor ocupa in continuare surorile mele jud si pr daca cumva timpul ma paraseste de iertat nu il iert sub nici o forma
Toate cele bune va doresc
Cu tot respectul

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dvs puteti sa faceți ce experiente doriți pe banii si timpul dvs, plângeri penale(care durează ani)acțiuni civile ,sa incercati ce variante doriti , eventualul esec fiindu- va imputabil etc.Solutia propusa de av contestația la executare era singura viabila la acel moment..