Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art 252 CM_ 30 zile sau 6 luni ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art 252 CM_ 30 zile sau 6 luni ?

Va rog sa detaliati actiunile care se pot face in interiorul perioadei de la 30 zile la 6 luni in baza articolului 252 CM. Cand ma pot intinde la 6 luni mai concret? Este sau nu recomandat?
1. Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

2. Textul stabileste doua termene:
- unul de 30 de zile de la data luarii la cunostinta de savarsirea abaterii disciplinare.

In interpretarea si aplicarea art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, momentul de la care incepe sa curga termenul de 30 de zile calendaristice pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii.

- unul de 6 luni , de la data savarsirii faptei.
Termenul de 6 luni curge de la data savarsirii abaterii disciplinare. In interiorul acestui termen angajatorul trebuie sa ia cunostinta de savarsirea acestei abateri si tot aici trebuie sa se incadreze si in termenul de 30 zile de mai sus.