Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chemare în judecată pentru clasificarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chemare în judecată pentru clasificarea apartamentului în regim hotelier?.

Bunicii mele, în vârstă de 86 de ani, i s-a deschis acțiune civilă în instanță de către vecina de sus pentru că Bunica nu i-a semnat / dat acordul pentru clasificarea apartamentului în regim hotelier. Obiectul acțiunii este: hotărâre care să țină loc de act autentic. Pe ce temei legal poate fi Bunica pârâtă? Am citit ordinul de ministru 510/2022 dar nu găsesc acolo nimic. Reclamanta poate cere acordul Asociației de Proprietari SAU al vecinilor direcți.
OanaMK, utilizator
Posibil sa nu fi primit acordul asociatiei de proprietari. Daca vecina s-a adresat bunicii si aceasta a refuzat, vecina are dreptul sa se adreseze instantei, probabil e mai simplu asa, din punct de vedere procedural. Si e posibil sa aiba acordul celorlalti vecini directi, asa ca exista un motiv intemeiat sa arate ca bunica dvs. se opune fara motiv, daca ceilalti si-au dat acordul.
latka, moderator

@OanaMK

În opinia mea clasificarea apartamentului în regim hotelier reprezintă schimbarea destinației locuinței reglementată prin dispozițiile art. 40 din legea 196/2018:

(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de
locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face NUMAI cu avizul scris al comitetului
executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan
orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.

(2) Odată cu acordul menționat la alin. (1), proprietarii direct afectați cu care se învecinează, pe
plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării și proprietarul care solicită acordul pentru
schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează
și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv, precum și
numărul de persoane în funcție de care vor fi calculate cheltuielile pe număr de persoane.

(3) O copie a convenției prevăzute la alin. (2) se înmânează președintelui asociației de proprietari
în vederea anexării acesteia la acordul de asociere.

Nu văd cum o instanță ar putea trece peste dipozițiile imperative ale art. 40 alin. 1 din legea 196/2018 înfrângând voința legiuitorului de a asigura liniștea și confortul în clădirile cu destinația „clădiri de locuințe” și obligând un proprietar să suporte disconfortul creat prin schimbarea destinației locuinței care probabil este fix deasupra sa.
Vă mulțumesc frumos, înțeleg temeiul legal acum. Da, Asociatia refuză să dea acordul și vecina din dreapta a semnat.
Multa "lume" habar nu are ce se intampla in aceste locuinte clasificate in regim hotelier si asta, din punctul meu de vedere, din lipsa ferma a legislatiei.
Dom'le ai nevoie de hotel - da, mergi la hotel, mai luxos sau mai putin luxos - cu te tine buzunarul
Ai locuinta si nu ai ce sa faci cu ea - ori o inchiriezi pe termen mai lung, unor oameni seriosi, ori o instrainezi.
Au dreptate oamenii si asociatiile care refuza sa-si de-a acordul pentru schimbarea destinatiei locuintei.
Ori o închiriezi pe termen scurt. Nu există vreun temei legal care să te oprească. Art. 40 din legea 196/2018 nu se opune imperativ la treaba asta, e o prostie și nu exista temei legal.

Nu știu cum au dreptate oamenii, este doar invidie.

latka, moderator