Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Daca are loc un accident de motocicleta si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Daca are loc un accident de motocicleta si minorul ...

Buna ziua. Daca are loc un accident de motocicleta si minorul de 16 ani care conducea moare iar pasagerul tot minor are rani grave, nepurtand casca niciunul si neavand permis, accidentul s-a produs prin cadere deci nu au fost implicate si alte autovehicule, parintii celui care conducea au vreo responsabilitate legala? Multumesc
Răspunsul este nu.
Eventual cel vătămat, pasagerul poate cere despăgubiri de la asigurătorul RCA ( dacă vehiculul era înmatriculat și asigurat ) sau de la BAAR ( în lipsa unui asigurări RCA valabil la data accidentului ).
Multumesc frumos ptr raspuns.