avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile. Toate ...

Mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile. Toate bune, doar ca azi in data de 19.07.2023 am primit la Posta o recomandata care continea procesul verbal si instiintarea ca mi se va suspenda permisul din data de 16.07.2023. Problema e ca erau redactate in data de 29.06.2023, adica acum 20 de zile. Va intreb, e normal acest lucru? Eu am pierdut si dreptul de a face contastatie plus ca trebuia sa predau permisul dupa 5 zile si eu am condus masina pana azi, fara sa stiu ca din data de 16.07.2023 eu am dreptul de conducere suspendat. Ce pot face in situatia de fata? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: paul_sonea , utilizator 21:21, 19 Iulie 2023
„Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia”,

Deci inca pot sa fac contestatie?
Da, puteți depune plângere contravențională la judecătoria de care aparține secția de politie respectivă, din care face parte agentul constatator. Aveți maxim 15 zile de la data de sosire înscrisă pe plicul de corespondenta. Acesta să-l păstrați deoarece el validează și posibilitatea plății la jumătate din minimul amenzii. E bine să plătiți acum, dacă pierdeți procesul nu veți mai avea ocazia.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iulie 2023
latka, utilizator
Pot face contestatia si online? Si certificatul de grefa trebuie ridicat personal? Intreb deoarece am o problema medicala care nu imi permite sa ma deplasez in momentul asta. Eu i-am comunicat doamnei agent de politie care a facut PV-ul ca am o ruptura de menisc si am atasat si documentele medicale. Plusa ca i-am spus ca am si un martor si nu a trecut asta in PV. Pot face toata procedura de recuperare a permisului online sau este necesara prezenta mea fizica la judecatorie? Si daca pot online, ma puteti indruma care sunt pasii de urmat? Multumesc

latka a scris:

Da, puteți depune plângere contravențională la judecătoria de care aparține secția de politie respectivă, din care face parte agentul constatator. Aveți maxim 15 zile de la data de sosire înscrisă pe plicul de corespondenta. Acesta să-l păstrați deoarece el validează și posibilitatea plății la jumătate din minimul amenzii. E bine să plătiți acum, dacă pierdeți procesul nu veți mai avea ocazia.

Procedura de recuperare a permisului se poate face printr-un reprezentant conventional, conform art. 118 din Oug195/2002. Angajați un avocat. Nu va trebuie neapărat certificat de grefa, ci un print după documentul ce e în baza de date pe portalul judecătoriei respective, în care apare dosarul dvs. ,reiesind datele de identificare ale plângerii, conform art.118 din Oug 195/2002.Nu știu dacă judecatoria respectivă acceptă depunerea online a plângerii, găsiți informațiile pe portalul justiției la pagina judecătoriei.
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 20 Iulie 2023
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Dreptul de a conduce pana la solutionarea procesului marr marr Mi s.a retinut permisul pt 3 luni din cauza a 0.06 mg/l alcool. Am mers la judecatorie si am contestat procesul verbal (constatarea contraventiei). Din acest ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am si eu o problema, prima oara cand am fost oprit ... Soft321 Soft321 Buna ziua. Am si eu o problema, prima oara cand am fost oprit de politie am fost pozitiv la DrugTest pentru consumul de amfetamina, am fost dus la probele de ... (vezi toată discuția)
Permis retinut puncte penalizare lucianalex lucianalex Salut imi cer scuze daca mai exista vreo discutie asemanatoare insa nu am gasit si am si eu o problema si as vrea sa imi raspunda cineva care a mai patit sau ... (vezi toată discuția)