Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua , îmi poate spune cineva la ce limită ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua , îmi poate spune cineva la ce limită față de ...

Bună ziua , îmi poate spune cineva la ce limită față de ferestrele blocului poate fi amenajată o cale de acces pietonal (locuiesc la parter iar înălțimeade la sol la baza ferestei este de 1m practic orice trece pe calea de acces poate privi nestingheritîn casă , încălându-mi dreptul la intimitate) ?
Mulțumesc !
Traian1957, utilizator
Buna ziua,

Distanta de 2 metri de la fereastra dvs. pana la limita de hotar de unde incepe calea de acces.

Avocat Ana a scris:

Buna ziua,

Distanta de 2 metri de la fereastra dvs. pana la limita de hotar de unde incepe calea de acces.

Bună ziua ,
Vă mulțumesc !... mi-ați putea indica un articol din legea care reglemeaza speță ?
Traian1957, utilizator
Nu e o lege, ci un articol din codul civil, nu cred ca veti gasi o lege speciala, care sa prevada asa ceva :
CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 615
Distanţa minimă pentru fereastra de vedere

(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

Detalii: [ link extern ]

Imaginati-va ca se admit ca pubelele de gunoi sa fie la 5m, sau parcarile pentru autoturisme :

Articolul 4
La stabilirea amplasamentelor clădirilor de locuit se vor preciza și amplasamentele următoarelor dotări tehnico-edilitare:
a) platforme destinate pentru depozitarea recipientelor de colectare selectivă a depozitelor de deșeuri municipale, care vor fi amenajate la distanță de minimum 10 m de ferestrele locuințelor, vor fi împrejmuite, impermeabilizate, cu asigurarea unei pante de scurgere și vor fi prevăzute cu sistem de spălare și sifon de scurgere racordat la canalizare, vor fi dimensionate pe baza indicelui maxim de producere a gunoiului și a ritmului de evacuare a acestuia și vor fi întreținute în permanentă stare de curățenie; platformele pot fi cuplate cu instalații pentru bătut covoare;
(la 21-08-2018, sintagma: deșeurilor menajere a fost înlocuită de Punctul 36, Articolul I ORDINUL nr. 994 din 9 august 2018, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 720 din 21 august 2018 )
a^1) acolo unde constrângerile de spațiu nu permit amenajarea de platforme care să îndeplinească condițiile de la lit. a), se pot amplasa pubele pentru colectarea selectivă a deșeurilor municipale în spații protejate și asigurate, cu cale de acces pentru evacuare, la distanță de minimum 5 metri de fațada neprevăzută cu ferestre a celei mai apropiate locuințe/imobil, cu condiția ca ritmul de evacuare a acestor deșeuri să fie zilnic;
(la 21-08-2018, Articolul 4 din Capitolul I a fost completat de Punctul 5, Articolul I din ORDINUL nr. 994 din 9 august 2018, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 720 din 21 august 2018 )
b) spații de joacă pentru copii, amenajate și echipate cu mobilier urban specific, realizat conform normativelor în vigoare astfel încât să fie evitată accidentarea utilizatorilor;
c) spații amenajate pentru gararea și parcarea autovehiculelor populației din zona respectivă, situate la distanțe de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit; în aceste spații este interzisă gararea autovehiculelor de mare tonaj, cum ar fi autovehiculele peste 3,5 tone, autobuzele, remorcile etc., precum și realizarea activităților de reparații și întreținere auto.
[ link extern ]

E doar un ordin de ministru care normeaza asa ceva.
latka, moderator

latka a scris:

Nu e o lege, ci un articol din codul civil, nu cred ca veti gasi o lege speciala, care sa prevada asa ceva :
CAPITOLUL III
Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1
Limite legale
Art. 615
Distanţa minimă pentru fereastra de vedere

(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

Detalii: [ link extern ]

Mulțumesc mult !
Buna ziua,

Exact asa cum a raspuns colegul Latka:

art. 615 Cod Civil