Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... TERENUL DIN JURUL BLOCULUI(dreptul de a parca masina)
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

TERENUL DIN JURUL BLOCULUI(dreptul de a parca masina)

Buna ziua,
Acum vreo 2 ani am citit pe forum un subiect despre terenul din jurul blocului,ca 10 m ar reprezenta teren de protectie,de protejare a fundatiei,dar nu-mi amintesc daca s-a specificat si vreun articol de lege.
Astfel ,Primaria nu ar avea drept sa perceapa taxa locatarilor care-si parcheaza masina in fata scarii la un metru de fereastra vecinului de la parter.
Exista specificat in vreo lege ca terenul din jurul blocului este teren de protectie al fundatiei si ca dreptul de parcare il au doar locatarii blocului cu acordul vecinilor de la parter(pentru deranjul provocat)?
Terenul din jurul imobilelor de locuit in comun poate avea 2 statute distincte
Fie constituie teren proprietate privata,fie constituie domeniu public
In cazul expus de dv ,domeniul public se intinde de la rebordul de garda,respectiv distanta de 0,80-1,00 m lipita de cladire,zona placata cu dale sau betonata din jurul imobilului de locuit in comun
Exista dispozitii exprese care prevad obligatia detinatorilor de vehicule sa nu stationeze sau sa nu parcheze vehicule la distanta mai mica de 5 m de imobilele de locuit in comun,cu scopul de a proteja locatarii impotriva zgomotelor si a noxelor emanate de motoarele vehiculelor
ynocentta a scris:

Exista dispozitii exprese care prevad obligatia detinatorilor de vehicule sa nu stationeze sau sa nu parcheze vehicule la distanta mai mica de 5 m de imobilele de locuit in comun,cu scopul de a proteja locatarii impotriva zgomotelor si a noxelor emanate de motoarele vehiculelor

Va rog sa-mi spuneti unde sa caut aceste dispozitii exprese .
Multumesc pentru raspuns.
Art. 4
La stabilirea amplasamentelor cladirilor de locuit se vor preciza si amplasamentele urmatoarelor dotari tehnico-edilitare:
a) platforme destinate pentru depozitarea recipientelor de colectare selectiva a deseurilor menajere, care vor fi amenajate la distanta de minimum 10 m de ferestrele locuintelor, vor fi imprejmuite, impermeabilizate, cu asigurarea unei pante de scurgere si vor fi prevazute cu sistem de spalare si sifon de scurgere racordat la canalizare, vor fi dimensionate pe baza indicelui maxim de producere a gunoiului si a ritmului de evacuare a acestuia si vor fi intretinute in permanenta stare de curatenie; platformele pot fi cuplate cu instalatii pentru batut covoare;
b) spatii de joaca pentru copii, amenajate si echipate cu mobilier urban specific, realizat conform normativelor in vigoare astfel incat sa fie evitata accidentarea utilizatorilor;
c) spatii amenajate pentru gararea si parcarea autovehiculelor populatiei din zona respectiva, situate la distante de minimum 5 m de ferestrele camerelor de locuit; in aceste spatii este interzisa gararea autovehiculelor de mare tonaj, cum ar fi autovehiculele peste 3,5 tone, autobuzele, remorcile etc., precum si realizarea activitatilor de reparatii si intretinere auto.

din Ordin nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei
Ordin al Ministerului Sanatatii:nr 119/2014 al ministrului Eugen Nicolaescu
Parcarile de bloc pot fi amenajate la o distanta de cel putin cinci metri de ferestrele imobilului

Parcarile de bloc pot fi amenajate la o distanta de cel putin cinci metri de ferestrele imobilului, iar in parcare sunt interzise activitati de reparatii si intretinere auto,
Actul normativ mai prevede ca la stabilirea amplasamentelor cladirilor de locuit vor fi precizate si locatiile ghenelor de gunoi.
Acestea vor fi amenajate la distanta de minimum 10 metri de ferestrele locuintelor, vor fi imprejmuite, impermeabilizate, cu asigurarea unei pante de scurgere, vor fi prevazute cu sistem de spalare si sifon de scurgere racordat la canalizare, vor fi dimensionate pe baza indicelui maxim de producere a gunoiului si a ritmului de evacuare a acestuia si vor fi intretinute in permanenta stare de curatenie.
Acelasi act normativ face referire la amplasarea unor unitati de productie sau servicii in vecinatatea blocurilor, fiind impusa, de asemenea, o distanta minima fata de ferestrele imobilelor de locuit.

"Unitatile cu capacitate mica de productie, comerciale si de prestari servicii, precum spalatorii auto, ateliere mecanice, tinichigerii, ateliere de tamplarie etc., care pot crea riscuri pentru sanatate sau disconfort pentru populatie prin producerea de zgomot, vibratii, mirosuri, praf, fum, gaze toxice sau iritante etc., se amplaseaza in cladiri separate, la distanta de minimum 15 m de ferestrele locuintelor. Distanta se masoara intre fatada locuintei si perimetrul unitatii, reprezentand limita suprafetei unitatii respective. Pentru unitatile sus-mentionate se asigura mijloacele adecvate de limitare a nocivitatilor, astfel incat sa se incadreze in normele din standardele in vigoare. Se interzice schimbarea destinatiei functionale a unor zone, daca prin aceasta se creeaza premisa aparitiei de riscuri pentru sanatatea populatiei din zona locuita",

Conform acelorasi norme, la parterul cladirilor de locuit in comun,se pot amplasa sau amenaja unitati comerciale, unitati de prestari servicii, cabinete medicale umane fara paturi si cabinete veterinare pentru animale de companie, cu conditia ca acestea,
"prin functionarea lor, sa nu creeze disconfort si riscuri pentru sanatatea locatarilor".
Activitatile de birou pot fi organizate si la etajele imobilelor de locuit, daca se obtine acceptul vecinilor directi.
Nerespectarea normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei atrage raspunderea disciplinara, administrativ-materiala, civila ori, dupa caz, penala, in sarcina persoanelor vinovate de abaterile savarsite