avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE.Pentru procesiunea de dezbatere a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE.Pentru procesiunea de dezbatere a mostenirii,de la parinti,nou ...

Pentru procesiunea de dezbatere a mostenirii,de la parinti,noi fratii,trebuie sa platim obligatoriu vreo taxa la notar?este legal,sau este la mana notarului sa ne incaseze,orice suma vrea el?
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iulie 2023
Michelle's, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este legal să vă taxeze notarul pentru munca prestată.
Notarii sunt privați, și trăiesc din munca lor, deci nu vă poate face succesiunea pe gratis.

NOTARII au tarife diferite, este dreptul lor să-și fixeze onorariile notariale.

Aveți dreptul să întrebați la mai mulți notari cât vă costă, dar pe gratis nu veți găsi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt a întra în proprietatea bunurilor respective trebuie sa dezbateti succesiunea la notar și sa vi se elibereze certificat de moștenitor.Exista o serie de costuri fixe și apoi onorariul notarial care poate sa difere de la un notar la altul.
Nu am posibilitataea sa intreb la alt notar,pentru ca deja sa stabilit data ptr.procesiune,la notarul la care am mers dupa moartea parintilor.Si deja sau depus actele acolo.
Suma de 200 euro ,pentru fiecare mostenitor,vi se pare normala,sau extrem de scumpa?
Santem 4 mostenitori.

Dapix a scris:

Este legal să vă taxeze notarul pentru munca prestată.
Notarii sunt privați, și trăiesc din munca lor, deci nu vă poate face succesiunea pe gratis.

NOTARII au tarife diferite, este dreptul lor să-și fixeze onorariile notariale.

Aveți dreptul să întrebați la mai mulți notari cât vă costă, dar pe gratis nu veți găsi.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Taxele se calculează în funcție de valoarea bunurilor din masa succesorala. Evaluarea bunurilor lăsate de părinți, se face în funcție de expertiza notariala.
2. Sunt 2 moșteniri: una după mama și una după tata.
3. Dacă s-au împlinit 2 ani de la decesul unuia dintre părinți sau a ambilor, veți avea de achitat către stat și un impozit de 1% din valoarea fiecărei mase succesorale.
4. Dacă vi se pare mult, sunteți liberi sa mergeți în instanță.
5. Întrebarea dvs dacă "e legal" ca cineva sa va perceapă bani pentru munca prestata este de-a dreptul halucinanta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iulie 2023
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu ma insel, doar costul per eliberare certificat mostenitor este 300 lei+tva. In al doilea rand, e vorba de valoarea masei succesorale

Alte discuții în legătură

Taxa timbru mostenire vs99teo vs99teo Buna ziua, Dezbatem mostenirea la 5 ani dupa decesul mamei.Eu am deschis procesul,tata avand varsta inaintata si greu deplasabil.Nu sunt alti pretendenti si ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune valpetcu valpetcu Buna, Puteti sa-mi spuneti care ar fi cea mai avantajoasa varianta pentru a face un partaj succesoral? Este mai bine sa-l facem prin notar? si in cazul ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza in dezbaterea unei mosteniri i_a_maria25 i_a_maria25 am ramas vaduva acum un an si jumatate si am trei copii,si as vrea sa dezbat mostenirea(un ap. cu trei camere)cum si ce trebuie sa fac,si ce parte mi se cuvine ... (vezi toată discuția)