Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cont bancar vanzare cumparare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cont bancar vanzare cumparare

Buna ziua!
la cumpararea unui bun ,care este valoarea admisa pentru ca virarea banilor sa nu se mai faca prin cont bancar?
Multumesc!
Pana in 10.000 euro sau in mai multe transe fiecare mai mici de 10.000 euro.
Madalina Pascu, Avocat

b) plată fragmentată - fracţionarea sumei de plată în mai multe tranşe, pentru a evita plafonul de plată în numerar stabilit prin lege;
Art. 10. -
Operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar între persoanele fizice, altele decât operaţiunile de încasări şi plăţi realizate prin intermediul instituţiilor care prestează servicii de plată autorizate de Banca Naţională a României sau autorizate în alt stat membru al Uniunii Europene şi notificate către Banca Naţională a României, potrivit legii, efectuate ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau drepturi, a prestării de servicii, precum şi cele reprezentând acordarea/restituirea de împrumuturi, se pot efectua în limita unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzacţie. Sunt interzise încasările şi plăţile fragmentate în numerar pentru tranzacţiile mai mari de 50.000 lei, precum şi fragmentarea unei tranzacţii mai mari de 50.000 lei.

Deci pretul casei nu poate depasi 50 mii de lei daca vreti plata cash.
Puteti incasa si cash si prin banca sau puteti stabili un pret in rate.
va multumesc! pretul este sub 50 000 lei
multumesc!
pretul este sub 10 000 euro,fiind 1/2 din imobil
A, ok. Ii puteti incasa/plati cash.