avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna, Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna, Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am solicitat ...

Buna,
Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am solicitat recalcularea pentru limita de varsta. Ce coeficient de indexare se aplica ?
Pe decizia noua scrie - INSCRIERE NOUA , modificare .

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:57, 3 August 2023
Ramaneti cu indicele de corectie din 2018 de 1,15.
multumesc
dar ...
Decizia Curtii Constitutionale nr 702/2019 de abia pe data de 10,02,2020 a fost publicata in Monitorul Oficial, deci e recenta, precizeaza ca la trecerea la pensie de varsta a celui care a fost pensionat de invaliditate anterior aplicarii l 263/2010 va beneficia de indice de corectie aplicat la data trecerii in pensie de varsta, aceasta fiind inscrierea initiala la pensie si nu gresit cum au facut pana acum ca fiind considerata prima inscriere la pensie momentul cand s-a deschis dosar de pensie de invaliditate.

Este valabil numai pentru invaliditate ?
Ultima modificare: Joi, 3 August 2023
tonitza23, utilizator
Nu aveți legătură cu Decizia 702/2019 și nici cu Decizia 670/2021 a CCR . Doar prin hotărâre judecătorească definitivă.
Ultima modificare: Joi, 3 August 2023
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indice de corecție pensie Angela. Șandru Angela. Șandru Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă ... (vezi toată discuția)
Bună seara, dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ,când indicele ... Sanda Nicolăescu 52 Sanda Nicolăescu 52 Bună seara, Dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ,când indicele de corecție aplicat a fost 1,12 iar la limita de vârstă în 2012 când coeficientul de ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a curtii constitutionle publicata in mo 96/2020 ? psorinp psorinp Am fost pensionar de invaliditate din anul 2004 pana in anul 2108 iunie 12 cand am trecut la pensie de varsta si la data calcularii pensiei de varsta nu mi s-a ... (vezi toată discuția)