Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna, Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna, Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am solicitat ...

Buna,
Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am solicitat recalcularea pentru limita de varsta. Ce coeficient de indexare se aplica ?
Pe decizia noua scrie - INSCRIERE NOUA , modificare .

Va multumesc !
Ramaneti cu indicele de corectie din 2018 de 1,15.
multumesc
dar ...
Decizia Curtii Constitutionale nr 702/2019 de abia pe data de 10,02,2020 a fost publicata in Monitorul Oficial, deci e recenta, precizeaza ca la trecerea la pensie de varsta a celui care a fost pensionat de invaliditate anterior aplicarii l 263/2010 va beneficia de indice de corectie aplicat la data trecerii in pensie de varsta, aceasta fiind inscrierea initiala la pensie si nu gresit cum au facut pana acum ca fiind considerata prima inscriere la pensie momentul cand s-a deschis dosar de pensie de invaliditate.

Este valabil numai pentru invaliditate ?
tonitza23, utilizator
Nu aveți legătură cu Decizia 702/2019 și nici cu Decizia 670/2021 a CCR . Doar prin hotărâre judecătorească definitivă.
Carp Mircea, utilizator