Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bu bună ziua as avea nevoie de ajutor intr-un litigiu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bu bună ziua as avea nevoie de ajutor intr-un litigiu cu părinții ...

Bu bună ziua as avea nevoie de ajutor intr-un litigiu cu părinții mei. Acum 6 ani am trimis banii din UK pt cumpărarea unui imobil părinților mei. Ei au făcut un precontract de promisiune de cumpărare eu nefiind în tara sa il pot face pe numele meu și al soțului. La 6 luni am achitat locuita integral. Notarul a spus ca nu ne poate face contractul de vânzare cumpărare pe numele nostru deoarece precontractul e pe numele mamei.in prezent mama ma amenință că nu îmi trece casa pe numele meu din rea voința.detin chitanțele de la money gram cu sumele trimise.Mama neavând bani sa cumpere.
Ar trebui sa dovediți ca sumele au fost trimise cu scopul clar al cumpărării unui apartament. Pot reprezenta orice: donație, împrumut sau pur și simplu bani pentru întreținere, ca orice alți bani trimiși rudelor, de romani care lucrează în străinătate.
De ce nu i-ati făcut mamei o procura de cumpărare? S-ar fi încheiat totul direct pe numele dvs.
Nu am știut de împuternicire și banii sunt trimiși prin moneygram dar nu scrie nimic la descriere.

raluk0207 a scris:

Ar trebui sa dovediți ca sumele au fost trimise cu scopul clar al cumpărării unui apartament. Pot reprezenta orice: donație, împrumut sau pur și simplu bani pentru întreținere, ca orice alți bani trimiși rudelor, de romani care lucrează în străinătate.
De ce nu i-ati făcut mamei o procura de cumpărare? S-ar fi încheiat totul direct pe numele dvs.

Eu pot sa dovedesc prin încheierile de an fiscal ca am avut salarii.plus ca toți vecinii știu cine e cumpărătorul de drept.
Alexandra-iulia, utilizator
În orice caz trebuie să o dați în judecată, așa că mergeți la un avocat.
Ați fi singura moștenitoare? Daca nu trebuie să acționați în instanta.

Alexandra-iulia a scris:

Nu am știut de împuternicire și banii sunt trimiși prin moneygram dar nu scrie nimic la descriere.

raluk0207 a scris:

Ar trebui sa dovediți ca sumele au fost trimise cu scopul clar al cumpărării unui apartament. Pot reprezenta orice: donație, împrumut sau pur și simplu bani pentru întreținere, ca orice alți bani trimiși rudelor, de romani care lucrează în străinătate.
De ce nu i-ati făcut mamei o procura de cumpărare? S-ar fi încheiat totul direct pe numele dvs.

Eu pot sa dovedesc prin încheierile de an fiscal ca am avut salarii.plus ca toți vecinii știu cine e cumpărătorul de drept.

Nu ati auzit niciodată de "procură "?
Un telefon la un birou notarial, dat înainte sa va apucați sa trimiteți bani, v-ar fi lămurit.