Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cote intretinere pentru uscatoria inchiriata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cote intretinere pentru uscatoria inchiriata

Uscatoria a fost închiriată unei persoane juridice. La ce cheltuieli ale asociatiei trebuie sa contribuie? Cheltuielile de intretinere ale Imobilului (curatenie, lift, salarii, articole gospodaresti, etc.) vor fi repartizate si noului chirias sau sunt platite de proprietar (asociatia), asa cum sustine actualul chirias. Multumesc
Chiriasul are dreptate, el are doar un contract de inchiriere a unei parti comune specifice, nu este coproprietar pe restul partilor comune, ca ceilalti proprietari de drept a unor proprietati individuale.
Contractul de inchiriere se poate face doar in conditiile urmatorului articol de lege:

Articolul 38
(2) Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de concesiune, semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori.
[ link extern ]

La fel s-ar fi intimplat daca inchiriati unei persoane juridice o bucata din fatada pentru un banner publicitar, sau o bucata din terasa acoperis pentru instalare antena telefonie mobila.. E o bucata din proprietatea comuna.
La fel si chiriasii unui apartament. Nu sunt proprietari pe partile comune. Si cel din uscatorie beneficiaza de kift, de curatenie, de caldura, apa, ridicare gunoi etc.

latka a scris:

Chiriasul are dreptate, el are doar un contract de inchiriere a unei parti comune specifice, nu este coproprietar pe restul partilor comune, ca ceilalti proprietari de drept a unor proprietati individuale.
Contractul de inchiriere se poate face doar in conditiile urmatorului articol de lege:

Articolul 38
(2) Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de concesiune, semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori.
[ link extern ]

La fel s-ar fi intimplat daca inchiriati unei persoane juridice o bucata din fatada pentru un banner publicitar, sau o bucata din terasa acoperis pentru instalare antena telefonie mobila.. E o bucata din proprietatea comuna.

Nu-i deloc la fel, ei platesc cheltuieli de intretinere nu in baza legii 196/2018, ci in baza contractului lor de inchiriere.Platesc unele dintre obligatiile proprietarului, nu ale lor..Proprietarul este obligat sa plateasca toate cele ce le enumerati dvs. Chiriasul e obligat de lege sa plateasca doar chiria, restul sunt intelegeri intre chirias si proprietar, prin contractul de inchiriere.

Daca un chirias nu va plateste ce are proprietarul pe lista de intretinere, nu aveti nici o treaba, nu puteti sa-l constringeti, doar proprietarul.

Vedeti in legea 196/2018 vreun articol despre "penalizarea" chiriasului ce nu si-a achitat cheltuilelile de intretinere ?

Articolul 75
(2) Cheltuielile asociațiilor de proprietari, în funcție de modul de calcul și de criteriile de repartizare pe proprietăți individuale, sunt următoarele:

Chiriasul nu are nici o proprietate individuala.
latka, utilizator
Multumesc
@cocani,
Cititi prev. L 196/2018, art. 40 (tot) si va lamuriti.
Chiriasul dvs, trebuie sa achite toate chelt. repartizate pe nr. de persoane.
Daca prin natura activitatii sale consuma si utilitati (apa-canal, energie el.), daca foloseste liftul - toate i se repartizeaza acestuia.
Nu i se vor repartiza costuri pe cota-indiviza de proprietate, pentru ca acestea intra la proprietarii scarii/blocului.
Oricum, prin contractul de locatiune, toate drepturile si obligatiile vor fi stipulate foarte clar. Daca-i convine, ramane, daca, nu - isi cauta alta locatie.
Succes!