avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mostenitor drepturi refugiati din Ardeal!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mostenitor drepturi refugiati din Ardeal!

Sunt din Bucuresti. Tatal meu, cand era in viata, la pensie, a fost refugiat din Ardeal si beneficiar a prevederilor legii 189/2000.
Decizia de la casa de pensii o am acasa doar in copie.
Ulterior el a decedat. Dupa el si mama mea a obtinut drepturi de mostenitor potrivit aceleiasi legi. Si aceasta decizie o am in copie acasa. Nu mai gasesc insa niciunul din aceste acte originale. Patintii au decedat.
Daca inteleg bine prevederile legii au fost completata de o noua lege, 154/2021.
Potrivit acesteia si copiii celor refugiati au unele drepturi ca mostenitori.
Intrebarea mea e daca si eu ca fiu al tatalui meu, si al mamei mele (ambii fosti beneficiari ai legii 189/2000) pot beneficia de unele compensatii/drepturi de urmas potrivit legilor in vigoare?
As vrea sa stiu daca pot face demersuri pe baza actelor ce le detin (fara sa mai am decizii;e parintilor in original) si ce drepturi as putea obtine, ca actual salariat.
Cel mai recent răspuns: martiandig , utilizator 20:34, 11 Februarie 2024
Multumesc inca o data pentru detalii. Legat de intrebarea dv, care ma intereseaza si pe mine, ca mostenitor, uiteti ce am gasit: [ link extern ] .
Ultima modificare: Miercuri, 18 Octombrie 2023
Mmiihh, utilizator
Eu nu sunt avocat.
Si linkul nu se deschide,despre ce este?
ok; stiu; asa a aparut pe forum; acela era raspunsul pt avocat. Cat despre link e de pe site-ul casei de pensii Bucursti, la contact, program de audiente. Sunt niste email-uri si telefoane acolo.
Bună ziua,
Au dreptul și copii la legea 189/2000 ca moștenitori al celor refugiati
Ordonanța Guvernului nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive entice, cu modificările și completările ulterioare

[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Referitor la legea 154/2021, se poate face dovada refugiului ... neluvlad neluvlad Referitor la Legea 154/2021, se poate face dovada refugiului din Bucovina de Nord unui parinte prin declaratie cu martori in cazul in care la Arhivele Statului ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 154/2021 ILER ILER Buna ziua, Și eu vă rog să mă ajutați cu interpretarea acestei legi - Legea nr. 154/2021, precum și Legea nr. 130/2020. Pe scurt: o persoană, nascută ... (vezi toată discuția)
In legatura cu pensia de urmas legea 154/2021,mama are pensie ... mili69 mili69 in legatura cu pensia de urmas legea 154/2021,mama are pensie de refugiat cf lege 189,tata a beneficiat si el de pensie de refugiat cf lege 189,acuma daca tata ... (vezi toată discuția)