avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Primarul \"dictator\"
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Primarul "dictator"

Cât de obligatorie este publicarea datei ședințelor consiliului local?
Ce se întâmplă dacă primarul nu a făcut publice majoritatea informațiilor considerate publice, și asta de ani de zile?
Cui trebuie să se adreseze locuitorii comunei pentru a schimba situația.
Primarul a devenit un mic dictator, nu vrea să publice mai nimic, site-urile sunt "in construcție" de ani de zile.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 14:59, 28 August 2023
mai intai primarului, in scris. apoi prefectului.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este treaba primarului, conform legii este obligația secretarului general. Dacă nu a făcut acest lucru, este abatere disciplinară, iar plângerea se adresează comisiei de disciplină din cadrul Prefecturii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrogradare secretar klaudia772001 klaudia772001 In cazul in care Comisia de Disciplina prin raportul elaborat propune retrogradarea din functie publica pe o perioada de pana la un an, in cat timp de la ... (vezi toată discuția)
Organigrama si statul de functii - administratie publica mihaita10 mihaita10 Buna ziua, 1) Am fost functionar public, incadrat inspector la biroul resurse umane, mi- am dat demisia din functionar public, am dat concurs pe un post ... (vezi toată discuția)
Retinere din salariu ContSters98173 ContSters98173 Sunt functionar public la o primarie de comuna si vreau sa va supun atenta asupra unei probleme. Din anul 2005 pana in prezent 2009 am fost trecut absent in ... (vezi toată discuția)