Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare administrator

Buna ziua. Intr o societate comerciala sunt doi administratori, unul fiind acționar majoritar cu 51% părți sociale, iar celălalt este acționar minoritar cu 49% părți sociale. Întrebare: Acționarul majoritar poate schimba administratorul? In sensul in care să numească alt administrator, iar acționarul minoritar sa nu mai dețină această poziție? Respectiv societatea să rămână doar cu un singur administrator, iar acesta sa fie numit de acționarul majoritar, fără acordul acționarul minoritar. Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua, trebuie sa verificati in actul constitutiv al societatii modalitatile de intrunire si decizionare a AGA.
Buna ziua . Menționez că admistratorul care este acționar minoritar a fost numit prin actul constitutiv. Am uitat sa arat că este vorba de un SRL. Multumesc

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, trebuie sa verificati in actul constitutiv al societatii modalitatile de intrunire si decizionare a AGA.

Actul constitutiv al societatii poate prevedea ca numirea unui administrator se face numai in unanimitate de catre toti membrii. Totuși, dacă actul constitutiv nu conține o astfel de prevedere, atunci acționarul majoritar poate schimba administratorul, chiar dacă acționarul minoritar este împotrivă.

dandolar a scris:

[ link extern ]

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, trebuie sa verificati in actul constitutiv al societatii modalitatile de intrunire si decizionare a AGA.