Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie anexa pe linia de hotar!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie anexa pe linia de hotar!

Va salut!
In 2004 am construit o anexa, o bucatarie de vara pe linia de hotar, avand acordul verbal al vecinului care la randul lui a construit si el un garaj, cele doua constructii fiind lipite. Totul a fost un acord verbal. Aceasta anexa cat si garajul au fost construite fara autorizatie de construire, desi, eu am declarat-o la primarie fiind trecuta in Registrul Agricol din 2004.
Vecinul s-a mutat, a vandut casa, nu am probleme cu noii vecini dar vreau sa o intabulez.
Care sunt pasii de urmat, avand in vedere ca aceasta constructie este din 2004 iar vecinii au cumparat casa acum 6 ani, mai trebuie acordul lor?
Multumesc mult pentru precizari si o seara placuta in continuare!
Manesscu, utilizator