avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia unica rectificativa pentru inchidere PFA + ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia unica rectificativa pentru inchidere PFA + incasat dividende

Buna ziua!

Saptamana aceasta am inchis PFA-ul (la norma) si urmeaza sa depun DU rectificativa ca sa recalculez norma. Norma era 45.000 iar recalculata vine sub 36.000 ceea ce inseamna ca in rectificativa elimin CAS-ul, iar CASS-ul devine 1.800 (plafon 6 salarii minime) in loc de 3.600, nu?

De asemenea, am infiintat un SRL iar in octombrie voi incasa dividende (probabil ~15.000). Cand voi incasa dividendele trebuie sa depun din nou DU rectificativa iar CASS-ul va trebui sa il corectez din nou inapoi la 3.600, nu? (norma recalculata + dividendele vor fi intre 36.000 - 72.000).

In final, in 2024 trebuie depusa DU definitiva pentru CASS-ul la dividende? Sau functioneaza ca la PFA-ul la norma de venit in sensul ca se completeaza doar estimatul anual, fara a completa si "Capitolul I" din DU?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:07, 9 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Veti depune acum pentru închiderea pfa-ului si cass corespunzator cum ati scris iar în prima parte a anului 2024 pentru închiderea anului 2023 veți depune pentru acele venituri din dividende și cu acel cass mărit.
Ultima modificare: Duminică, 3 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Deci acum fac DU rectificativa pentru inchis PFA in care voi avea doar impozitul pe norma recalculat si CASS la 6 salarii minime iar in prima parte a anului 2024 completez in DU subsectiunea "I.3.2 Date privind contributia de asigurări sociale de sănătate(CASS) datorată" cu plafonul de 12 salarii minime (+ Capitolul II in care completez doar estimatul pentru CASS-ul de la dividende)?

In fiecare an trebuie "definitivat" CASS-ul acum ca voi avea dividende? Sau sugerati sa procedez asa doar ca sa nu depun rectificativa din nou si in octombrie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu treceți nimic legat de dividende căci nu le-ati incasat.
De acord! Dar daca pe 10 octombrie incasez dividende de 15.000 lei care impreuna cu norma recalculata (25.000) depasesc plafonul de 36.000 lei nu inseamna ca in 30 de zile de cand incasez dividendele trebuie sa depun iar rectificativa?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru acest supliment din veniturile sub forma de dividende e suficient sa depuneți declaratia la începutul anului viitor când închideți situația lui 2023 și veți plăti atunci diferenta dacă e cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende 2018, declaratie 2019 alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua. In 2018 am depus declaratia unica cu un venit estimat sub plafon si am platit CASS pentru 6 salarii minime. Pana la sfarsitul anului am mai incasat ... (vezi toată discuția)
La pfa trebuie depusa declaratie rectificativa? ganalu63 ganalu63 As dori sa imi spuneti daca la PFA trebuie depusa declaratie unica rectificativa daca de la 01.10.2023 sa schimbat salariul minim la 3.300 lei. Eu mi-am ... (vezi toată discuția)
Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)