avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Suma minima pentru vanzare masina de la Juridica la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Suma minima pentru vanzare masina de la Juridica la Fizica

Buna ziua,
Detin o masina pe persoana juridica. Doresc sa mi-o vand pe persoana fizica, eu fiind si asociatul unic al firmei.
Este bine ca suma pe care o trec in contractul de vanzare-cumparare sa fie de 1.000 euro, desi masina ar fi evaluata la 10.000 euro? Exista vreo conditie de "suma minima"?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:28, 5 Septembrie 2023
valoarea contabila + 1 leu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pj achizitioneaza masina de la pf grigore2 grigore2 Am cumparat o masina pe persoana fizica prin rabla si vreau sa o trec pe numele firmei mele, prin contract de vanzare cumparare pentru a o putea amortiza. La ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil societate comerciala ovidiu95 ovidiu95 Detin un imobil pe societate comerciala al carui asociat unic sunt. Valoarea contabila actuala conform unei evaluari din 2008 este de 400.000 lei. Vreau sa ... (vezi toată discuția)
Lichidare voluntara cu mijloace fixe tiana_30 tiana_30 Buna ziua , va rog daca puteti sa ma ajutati intr-o mare dilema, deja de 2 ani ma chinui sa lichidezi firma la care sunt administrator, firma are 2 ... (vezi toată discuția)