avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mesaj OoO modificat in absenta mea - incalcare drept ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mesaj OoO modificat in absenta mea - incalcare drept angajat?

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Agreaseram cu angajatorul un concediu fara plata de 60 zile de care aveam nevoie pt a-mi rezolva niste probleme personale, in absenta mea am lasat un mesaj out of office care explica data la care revin si la cine se poate apela in absenta mea.
Cu toate astea in momentul in care am devenit 'inactiva" in sistemele companiei pe durata acestui concediu fara plata agreat si semnat, cineva, inteleg ca echipa de IT nu stiu daca au fost nevoiti sau de ce a trebui sa imi aceseze contul de mail de serviciu, cert este ca s-a trimis timp de 1 luna+ de zile mesajul OoO conform caruia eu as fi in concediu de maternitate ceea ce nu este real si nici macar nu am fost constienta ca exista in absenta mea.
Am aflat ulterior din momentul in care am revenit cand vorbind cu diverse persoane din organizatie si cu cei din tara pe care o acopar in pozitia mea in companie, ca acestia erau confuzi de intoarcerea mea sau ma felicitau si a trebuit sa am tot felul de discutii neplacute sa lamuresc situatia surprinzatoare in care ma aflu.
As vrea sa stiu daca in cele de mai sus s-au incalcat drepturi GDPR sau de intimitate - chiar si daca este vorba de adresa de mail de serviciu - deoarce eu nu am fost informata cu privire la schimbarea mesajului meu de OoO in absenta mea cu atat mai putin nu mi-as fi dat acordul ca cineva sa aiba acces la inbox-ul meu sau trimiterea unei asemena dezinformari cu privire la situatia mea.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Septembrie 2023
Isabela 2023, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 18:26, 8 Septembrie 2023
corect ar fi fost sa scrieti chiar dvs raspunsul automat. cred ca e o greseala a celor de la IT. va cunoasteti personal? nu e incalcare GDPR fiindca e raspuns automat. destinatarii nu au luat la cunostinta de nici o informatie personala (cu exceptia starii...). despre intimitate, e discutabil. conteaza cum vreti sa exploatati in folosul dvs aceasta situatie: vreti sa-i pedepsiti, vreti o promovare? e mai important decat raspunsul la intrebare
Ultima modificare: Vineri, 8 Septembrie 2023
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatorul schimba parola de email a angajatei aflata in prenatal, pentru acesul colegilor la inboxul acesteia nomack87 nomack87 Sotia mea, recent intrata in prenatal, a facut handover colegilor care i-au preluat clientii, dar un director a decis ca ar fi mai bine ca ea sa ofere ... (vezi toată discuția)
Incalcare drepturi gdpr de companie medicala mihaimatei mihaimatei Buna ziua, Pe scurt, am facut o programare la clinica la care avem abonamet la un departament nu tocmai placut si clinica respectiva a trimis un mail cu ... (vezi toată discuția)
Santaj cu mailuri Sper ca deschid aceasta discutie acolo unde trebuie. Problema mea este urmatoarea. E-mailul meu si al prietenei mele a fost cumva 'spart' de catre fostul sot ... (vezi toată discuția)