Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Birourile executoresti pot percepe dobânda la o suma ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Birourile executoresti pot percepe dobânda la o suma cerută ...

Birurile executoresti pot percepe dobânda la o suma cerută de un asigurator care a fost in insolvență și ulterior ieșit de pe piață (euroince)
Concret: În urma unui eveniment rutier petrecut în 2017, asiguratorul mi-a cerut drept daune aproximativ 4000 lei. Iar in baza unei hotărâri judecătorești din noiembrie 2020, asiguratorul (Euroins) îmi solicita suma de 7000 lei. A contractat biroul executoresc prin care solicită executarea silita. Întrebarea mea este, cum și în ce condiții a putut creste suma respectivă, asiguratorul poate percepe penalități de întârziere și care ar fi acestea în procent ? Vă mulțumesc !
nicu_is, utilizator