Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În ce condiții o Primărie poate avea drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În ce condiții o Primărie poate avea drept de preempțiune ...

În ce condiții o Primărie poate avea drept de preempțiune la achizitionarea unui teren intravilan?

Mulțumesc
Dreptul de preemtiune este doar pentru terenurile situate in extravilan.

" Dreptul de preemtpiune teren intravilan
Deși este rar întâlnit există terenuri intravilane care ar putea fi supuse dreptului de preempțiune dacă acestea reprezintă situri arheologice înscrisă în Lista ținută de Ministerul Culturii. În schimb, terenurile extravilane sunt supuse întotdeauna procedurii de exercitarea dreptului de preempțiune atunci când doresc să fie cumpărate existând o listă de șapte ranguri de preemptori care au prioritate înainte ca terenul se poate fi vândut la liber. "
sursa; [ link extern ] /